ANDORA

wsteczPAŃSTWO W POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ EUROPIE

Andora, Andorra, Księstwo Andory, Principat d’Andorra
Stolica: Andora (Andorra la Vella)
Powierzchnia: 468 km2
Ludność: 70,5 tys. (2005)
Gęstość zaludnienia: 148 osoby/km2
Ustrój: monarchia konstytucyjna
Podział administracyjny: 7 gmin
Język urzędowy: kataloński
Jednostka monetarna: euro
Grupy etniczno - rasowe: Hiszpanie (43,7%), Katalończycy (32,3%), Portugalczycy (10,7%), Francuzi (6,8%), Brytyjczycy (2%), pozostali (4,5%)
Religie: katolicy (94%), pozostali (6%, gł. protestanci, wyznawcy judaizmu)
Przyrost naturalny: 8,1%o
Przeciętna dł. życia: mężczyźni 80,5 lat, kobiety 86,5 lat (2005, jedna z najdłuższych na świecie)
Ludność miejska: 95,4%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 3%, użytki zielone 56%, lasy 23%, pozostałe 18%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 1%, przemysł 21%, usługi 78%
PNB na 1 mieszk.: 18 000 USD
Zadłużenie:
Święto narodowe: 8 września (rocznica traktatu z 1278 r.)


Andora była przez stulecia ubogim, zamkniętym Pirenejami krajem, którego wielu mieszkańców utrzymywało się z przemytu. Od lat 60-tych kraj ten staje się ważnym punktem na turystycznej mapie Europy. Wielu udających się do Hiszpanii i Portugalii turystów decyduje się na krótki choćby pobyt w maleńkim księstwie. Przyczyną tego są nie tylko walory krajoznawcze i możliwości uprawiania sportów zimowych w Andorze, ale i zachęcające ceny w tamtejszych sklepach wolnocłowych.


HISTORIA

Podobna do obecnej, struktura powiązanych ze sobą parafii istnieje od 839 r. Andora jako państwo istnieje od 1278 r. Powstała w wyniku porozumienia pomiędzy biskupem sąsiedniego miasta w Hiszpanii - Urgel oraz Rogera Bernat III, francuskiego hrabiego Foix. Prawa strony francuskiej przeszły z czasem na władze w Paryżu. Próby obu sąsiednich państw by w pełni podporządkować sobie Andorę nie powiodły się. Pełna suwerenność kraju datuje się od 1993 r. Na mocy przyjętej wówczas konstytucji zniesiono struktury feudalne obowiązujące od ponad 700 lat.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 18 000 USD
 • Przyrost PKB: b.d.
 • Eksport: b.d.
 • Import: b.d.
 • Inflacja: b.d.
 • Bezrobocie: b.d.

TURYSTYKA

Andora jest przy swej niewielkiej powierzchni dużym centrum turystycznym. Niegdyś bardzo trudno dostępna, dziś (dzięki zbudowaniu połączenia z Foix we Francji do hiszpańskiego Urgel) odwiedzana jest przez wielokrotnie więcej osób niż sama liczy mieszkańców. Główną atrakcją księstwa poza jej rozmiarem (obszar kraju odpowiada wielkości Warszawy) są istniejące tu stacje narciarskie w Pirenejach. W okolicy stolicy, w największym uzdrowisku Andory - Les Escaldes występują gorące źródła siarkowe. W kraju zachowało się wiele małych, kamiennych kościółków romańskich oraz ruiny zamków.


KUCHNIA

Maleńki kraj jakim jest Andora nie wykształtował odrębnej tradycji kulinarnej. Powszechne jest tam spożywanie potraw francuskich, hiszpańskich i katalońskich. Do bardziej charakterystycznych dań lokalnych należą: truites de casseroles (rodzaj omletu), trixat (prosta potrawa z ziemniaków i kapusty, spożywana niegdyś przez wieśniaków), sery (np. ormatge de tup), rostes amb mel (szynka zapiekana z miodem). Zupy (escadolles) gotowane są najczęściej na baraninie z warzywami i ziemniakami. Spożywa się duże ilości francuskiego i hiszpańskiego wina.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Interesy Andory w Polsce reprezentuje Ambasada Francji w Polsce: Warszawa, ul. Piękna 1.
Interesy Polski w Andorze reprezentuje Ambasada Polska we Francji: Paryż, rue Talleyrand 1.
 
Polska nie ma bezpośredniego połączenia z Andorą. Najłatwiej dostać się tam autobusem z Francji (z Perpignon lub Tuluzy) bądź Hiszpanii (z Barcelony). Banki w Andorze pracują od 9.00 do 13.00 i od 15.00 do 17.00, w soboty do południa. Sklepy zwykle otwarte są długo - od 9.00 do 20.00, ale są zamykane między 13.00 a 15.00. Znaczki andorskie kupuje się za francuską lub hiszpańską walutę. Krajowe usługi pocztowe są bezpłatne. Językami urzędowymi w Andorze są francuski i kataloński. Obydwa należą do grupy języków romańskich. Pierwszy z nich używany jest we Francji, Belgii (Walonia), w Luksemburgu, zachodniej Szwajcarii, Kanadzie (Quebec), niektórych dawnych koloniach Francji i Belgii. Jest on językiem rodzimym dla około 80 milionów osób na całym świecie. Język kataloński używany jest w Katalonii na północnym wschodzie Hiszpanii, na Balearach, na południu Francji (Roussillon) i na włoskiej Sardynii. Językiem tym posługuje się około 7 milionów osób.

PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA FRANCUSKIEGO

 • Dzień dobry / wieczór - Bon jour / soir
 • Do widzenia - Au revoir
 • Proszę - S'il vous plaît
 • Dziękuję - Merci
 • Przepraszam - Pardon
 • Ile to kosztuje? - Combien ça?
 • Gdzie jest...? - Qu est...?
 • Tak - Oui
 • Nie - Non
 • Nie rozumiem - Je n' est comprende pas

MIASTA
ANDORA (ANDORRA LA VELLA)

Stolica Księstwa Andory, położona wysoko we wschodnich Pirenejach (24 tys. mieszk.). Miasto jest ośrodkiem handlowym, i przede wszystkim, dużym centrum turystycznym. W mieście zachował się XII-wieczny kościół, zbudowany w stylu romańskim oraz Casa de La Vall z XVI w. z cennymi freskami, obecnie będący siedzibą rządu Andory. Dużym walorem miasta, docenianym przez tysiące turystów, jest fakt, że jest ono jednym wielkim sklepem wolnocłowym.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj