AUSTRIA

wstecz



PAŃSTWO ŚRÓDLĄDOWE W ŚRODKOWEJ EUROPIE

Austria, Österreich, Republika Austrii, Republik Österreich
Stolica: Wiedeń
Powierzchnia: 83 858 km2
Ludność: 8,2 mln (2005)
Gęstość zaludnienia: 99 osoby/km2
Ustrój: republika federacyjna
Podział administracyjny: 9 krajów związkowych
Język urzędowy: niemiecki
Jednostka monetarna: euro
Grupy etniczno - rasowe: Austriacy (90,8%), Jugosłowianie (4,2%), Turcy (1,7%), pozostali (3,3%)
Religie: katolicy (78%), protestanci (5%), pozostali (17%)
Przyrost naturalny: 0,11%o (2005)
Przeciętna dł. życia: 75,5 lat (mężczyźni 74,3 lat, kobiety 80,8 lat)
Ludność miejska: 64,6%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 17%, użytki zielone 24%, lasy 39%, pozostałe 20%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 5,7%, przemysł 29%, usługi 65,3%
PNB na 1 mieszk.: 26 850 USD
Zadłużenie:
Święto narodowe: 26 października (rocznica uchwalenia ustawy o neutralności Austrii w 1955 r.)


Austria - niegdyś potęga, która podporządkowała sobie całą Europę środkową, dziś jest niewielką republiką, okrojoną do rdzennie austriackich krajów związkowych. Znana jako kraj muzyki (Mozart, Haydn, Straussowie) oraz niezliczonych tras alpejskich (uznawanych przez wielu za najpiękniejsze w całych Alpach), stała się w ostatnich dziesięcioleciach jednym z zamożniejszych i najszybciej rozwijających się krajów kontynentu. Austria pozostała przy tym - przynajmniej poza Wiedniem - do pewnego stopnia krajem prowincjonalnym, gdzie pielęgnuje się dawne tradycje i do dziś wspomina czasy imperialnej stabilizacji z czasów Franza Josepha.


HISTORIA

Austria zasiedlona była już w paleolicie. W starożytności osiedlili się tam Ilirowie, Scytowie, Celtowie, plemiona germańskie. W I w. p.n.e. obszar Austrii znalazł się pod panowaniem Rzymian. Po upadku Imperium Rzymskiego przez kraj przewinęły się kolejno plemiona Kwadów, Gotów, Ostrogotów, Longobardów, Hunów, Awarów, Słowian i Bawarów. W 803 r. teren Austrii znalazł się w granicach monarchii Karola Wielkiego. W X w. kraj został włączony na kilkadziesiąt lat do Węgier. Austria wyodrębniła się jako niemieckie księstwo Marchii Wschodniej w składzie I Rzeszy w 1156 r. W 1192 r. przyłączono do Austrii Marchię Styryjską. W okresie Wielkiego Bezkrólewia (1254-1273) Austria znalazła się pod panowaniem Czechów. W 1282 r. władzę w księstwie objęła dynastia von Habsburg, która miała rządzić krajem przez następne 600 lat. Od 1452 r. do 1806 r. Habsburgowie nosili tytuł cesarski. W XV w. dołączono do Austrii Karyntię, Bryzgowię, Tyrol, Triest i Krainę. W 1453 r. Austria uzyskała tytuł arcyksięstwa. W 1526 r. do Austrii włączono Czechy i Węgry. W wyniku wojny trzydziestoletniej utrwaliła się w kraju władza absolutna. W 1683 r. Austria znalazła się pod bezpośrednim zagrożeniem ze strony tego kraju. Ofensywę turecką powstrzymały połączone polsko-austriackie siły dowodzone przez Jana III Sobieskiego. W 1699 r. Austria na mocy pokoju w Karłowicach przyłączyła kosztem Turcji całe terytorium Węgier. W wojnie o sukcesję po Habsburgach hiszpańskich, Austria uzyskała tereny dzisiejszej Belgii i znaczną część Włoch, stając się jedną z największych potęg europejskich. W 1741 r. kraj utracił na rzecz Prus Śląsk. W 1772 i 1795 r. Austria brała udział w rozbiorach Rzeczypospolitej. W 1804 r. Franciszek II przyjął tytuł cesarza Austrii. Po epoce napoleońskiej w Wiedniu odbył się (1814-1815) kongres, który zdecydował o kształcie granic w Europie na następne dziesięciolecia. W 1848 r. krajem wstrząsnęła Wiosna Ludów (głównie w Wiedniu i Budapeszcie). W 1867 r. powstała monarchia Austro-Węgierska. W 1918 r. powstała Republika Niemiecko-Austriacka. W latach 1918-1919 kraj ogarnięty był rewoltami komunistycznymi, a w 1933 r. wojną domową. Traktat z 1919 r. między Austrią a Ententa zakazywał połączenia kraju z Niemcami, ale postanowienia te anulowała konferencja monachijska (1938). W marcu 1938 r. III Rzesza dokonała tzw. Anschlussu - przyłączenia kraju do Niemiec przy poparciu wielu Austriaków. W 1945 r. powstał rząd austriacki, ale okupacja Austrii przez cztery państwa alianckie trwała do 1955 r.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 222 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 27 300 USD
 • Przyrost PKB: 3,4%
 • Eksport: 45 mld USD
 • Import: 55 mld USD
 • Inflacja: 1,5%
 • Bezrobocie: 8%

TURYSTYKA

Austria należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów Europy. Przybywa tu rocznie około 20 milionów turystów, dla których Austria jest krajem docelowym. Najwięcej turystów przyjeżdża z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Polski, Szwajcarii, USA, Węgier. Główne turystyczne walory kraju to: stolica kraju - Wiedeń z jego bezcennymi zabytkami i zbiorami muzealnymi, atmosferą cesarskiej metropolii oraz sławą europejskiej stolicy muzyki, a także Alpy z doskonale rozwiniętą infrastrukturą (najwięcej zwolenników sportów zimowych odpoczywa w Tyrolu, Karyntii, Vorarlbergu i Salzburgu). Wielu turystów odwiedza także inne historyczne miasta austriackie: Salzburg, Innsbruck, Graz, Linz, Klagenfurt, uzdrowisko Bad Ischl, a także słynne obiekty historyczne, np. opactwo w Melku czy sanktuaria maryjne w Mariazell i Maria Saal.


KUCHNIA

Kuchnia austriacka proponuje dość proste ale pożywne dania typowe dla kuchni niemieckiej, choć zauważalny jest też wpływ kuchni krajów niegdyś pozostających pod władzą Habsburgów. Sztandarową potrawą mięsną kuchni austriackiej jest sznycel cielęcy lub wieprzowy. Spożywa się również dużo cielęciny (Kalbsfleich) i wieprzowiny (Schweinefleich) oraz kiełbaski (Wurst). Frittatensuppe jest popularną zupą z kawałkami naleśnika. Spożywa się znaczne ilości produktów mlecznych np. twarde sery (Käse). Austriacy gustują także w kapuście kiszonej. Do najpopularniejszych deserów Austrii należy wiedeński torcik Sachera, Linzer Torte oraz Apfelstrudel. Austriacy, podobnie jak ich niemieccy i czescy sąsiedzi, są piwoszami, z lokalnych gatunków do najlepszych zalicza się Stiegla, Zipfera i Gössera. W Austrii produkuje się, a także spożywa, stosunkowo dużo wina (np. Klosterneuburger, Gumpoldskirchen czy młody Heurigen spod Wiednia). Stolica kraju słynie jako miasto kawy i mieszkańcy miasta oraz turyści chętnie wpadają na małą czarną i ciastko do licznych tu kawiarni.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Ambasada Republiki Austrii, Warszawa 00-748, ul. Jurija Gagarina 34.
 
Ambasada Polska w Austrii: Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42c.
 
Do Wiednia dolecieć można samolotem z Warszawy i Krakowa, pociągiem z Warszawy, Krakowa i Katowic. Istnieje także wiele linii autobusowych, łączących Polskę z Austrią. Kolej austriacka należy do najlepszych w Europie - niestety przy tym nie najtańszych, ale korzystać można z wielu zniżek. Do miejscowości górskich łatwiej dostać się autobusami. W Austrii istnieje także wiele dróg rowerowych, oraz wypożyczalni rowerów (np. na stacjach kolejowych). Walutę wymieniać można w bankach i w kantorach (bez względu na wysokość kwoty pobierana jest przy tym stała prowizja). Banki są otwarte od 8.00 do 12.30 i od 13.30 do 17.30. Karty kredytowe honorowane są w bardzo wielu miejscach. W wielu sklepach (szczególnie na prowincji) obowiązuje długa (do 3 godzin) przerwa obiadowa. Do telefonowania nadają się najlepiej karty magnetyczne. Numer kierunkowy kraju: 43.

Język niemiecki należy do grupy języków germańskich. Mówi nim 120 mln osób, poza Austrią w Niemczech, dużej części Szwajcarii, Liechtensteinie i Południowym Tyrolu, w granicach Włoch. W Austrii przydatna może się okazać znajomość języka angielskiego.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Guten Morgen / Tag / Abend (ewentualnie także Grüß Gott)
 • Do widzenia - Auf Wiedersehen
 • Proszę - Bitte
 • Przepraszam - Entschuldigung
 • Ile to kosztuje? - Wieviel kostet das?
 • Gdzie jest...? - Wo ist...?
 • Tak - Ja
 • Nie - Nein
 • Nie rozumiem - Ich verstehe nicht

MIASTA
WIEDEŃ (WIEN)

Stolica Austrii, położona nad Dunajem (1610 tys. mieszk.); centrum przemysłowe, kulturalne i naukowe Austrii, miasto uznawane za europejską stolicę muzyki. W starożytności istniała na terenie miasta osada celtycka, w czasach rzymskich twierdza Castrum Vindabona (w centrum miasta oglądać można rzymskie ruiny). W 1137 r. Wiedeń uzyskał prawa miejskie, a w 1278 r. znalazł się pod panowaniem dynastii Habsburgów. W 1469 r. założono w Wiedniu biskupstwo. W latach 1529 i 1683 miasto odparło oblężenie tureckie (za drugim razem - bitwa pod Wiedniem - przy wydatnym udziale Polaków pod wodzą Jana III Sobieskiego ). Od XVIII w. miasto było jedną z metropolii europejskich, jednym z najważniejszych ośrodków sztuki, życia towarzyskiego i kształtowania mody. W latach 1814-1815 odbył się w mieście wielki kongres, którego postanowienia podzieliły Europę na kolejne kilkadziesiąt lat. W II połowie XIX w. zburzono dawne mury miejskie i na ich miejscu wybudowano szereg monumentalnych gmachów użyteczności publicznej, otaczających śródmieście pierścieniem (Ringiem). Przed I wojną światową Wiedeń był czwartym co do wielkości miastem Europy i liczył ponad 2 miliony mieszkańców. Od 1918 r. Wiedeń jest stolicą republiki, okrojonej do rdzennej Austrii. W centrum miasta wznosi się gotycka katedra św. Szczepana (Stephansdom), zbudowana w XII w., przebudowana w XIV-XV w. Budowla, nad którą góruje smukła wieża Steffl (137 m) uwieczniona w herbie miasta, pełna jest bezcennych zabytków od romanizmu po barok. Główną siedzibą cesarską (dziś prezydenta republiki) w obrębie Ringu jest Hofburg - ogromne założenie o 18 skrzydłach i 2600 pokojach. W Hofburgu oglądać można m.in. komnaty cesarskie, skarbiec, Burgkapelle (kaplicę zamkową) a w kościele kapucynów kryptę z nagrobkami Habsburgów. Obok zamku znajduje się piękny park - Burggarten. Do piękniejszych budowli Ringu należą pochodzące z II połowy XIX w. gmachy parlamentu, ratusza, uniwersytetu, Kościoła Wotywnego oraz Staatsoper i Burgtheater. Najstarszym zachowanym kościołem Wiednia jest XI-wieczny romański kościół św. Ruprechta. Do najpiękniejszych zalicza się wzniesioną w I połowie XVIII w. barokową świątynię św. Karola Boromeusza krytą wielką kopułą, z dwiema kopiami rzymskiej Kolumny Trajana we frontonie. Do cenniejszych zabytków poza ścisłym centrum miasta należy Schönbrunn (Piękne Źródło) - rozległe barokowe założenie pałacowo-parkowe. Kompleks wzniesiony pod koniec XVII w. miał przyćmić Wersal Ludwika XIV. W pałacu zwiedzać można bogato zdobione komnaty z czasów Marii Teresy i mniej wystawne apartamenty Franciszka Józefa. W zadbanych ogrodach pałacowych znajduje się m.in. barokowa Glorietta. Trzecim z wielkich pałaców miasta jest Belweder zbudowany w I połowie XVIII w. dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Założenie składa się z Dolnego i Górnego Belwederu i pięknych ogrodów. Wiedeń należał do najprężniejszych ośrodków rozwoju architektury secesyjnej, za jeden z ważniejszych zabytków tego stylu uważany jest budynek zwany Wiedeńską Secesją (lub Pawilonem Secesji) zwieńczony złotą kulą, dziś prestiżowa galeria. Przykładem architektury współczesnej Wiednia są barwne budowle wzniesione przez Fritza Hundertwassera. Poza centrum znajduje się kompleks budynków ONZ. Do najważniejszych muzeów należy Muzeum Sztuk Pięknych (Kunsthistorisches Museum) ze zbiorami sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej) i malarstwa (m.in. prace Dürera, Breughela, Tycjana, Rafaela, Caravaggia, Rembrandta, Rubensa, van Dycka i Velazqueza). Sąsiednie Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum) eksponuje m.in. słynną Venus z Willendorfu. Albertina jest największym na świecie zbiorem rysunków, grafik i szkiców dawnych mistrzów. Wiedeński Prater należy do najsłynniejszych parków rozrywki w Europie. Znajdujący się tam ponad stuletni diabelski młyn (Riesenrad) jest jednym z symboli miasta. Na wzgórzu Kahlenberg znajduje się kościół z kaplicą Jana III Sobieskiego. Do podwiedeńskiego Grinzingu turyści wpadają na produkowane tam młode wino.


GRAZ

Miasto we wschodniej Austrii, stolica Styrii (240 tys. mieszk.), położona na rzeką Murą; duży ośrodek przemysłowy. Miasto powstało na terenie wcześniejszej osady słowiańskiej Gradec. Pod koniec XII w. znalazło się w posiadaniu Habsburgu. Graz uzyskał prawa miejskie w 1281 r. Od 1379 r. miasto było stałą siedzibą Habsburgów. Szczególnie pomyślny rozwój miasta miał miejsce w XVI i XVII w. Renesansowy ratusz z XVI w. został przebudowany dwukrotnie w ciągu XIX w. Na Schlessberg znajdują się ruiny twierdzy, rozbudowanej w obronie przed Turkami w XVI w. Twierdza oblegana była bez powodzenia przez wojska napoleońskie w 1809 r. Najlepiej zachowały się XVI-wieczne wieże Dzwonów i Zegarowa. Późnogotycka katedra (Domkirche) zbudowana została w XV w. W dobudowanym do katedry Mauzoleum, wzniesionym w stylu baroku włoskiego, znajduje się nagrobek cesarza Ferdynanda II. W Muzeum Joanneum oglądać można m.in. koronę książąt Styrii oraz dzieła dawnego malarstwa europejskiego. W mieście odbywa się corocznie awangardowy festiwal muzyczny "Styryjska Jesień".


INNSBRUCK

Miasto w zachodniej Austrii, stolica Tyrolu (110 tys. mieszk.), położona w Alpach nad rzeką Inn. Centrum przemysłowe i cieszący się międzynarodową sławą ośrodek alpejski; miejsce dwóch olimpiad zimowych w 1964 i 1976 r. (funkcjonuje tu 150 wyciągów krzesełkowych i kolejek linowych). W czasach rzymskich istniała tu osada Veldidena. Prawa miejskie Innsbruck otrzymał w 1239 r. od księcia Meranu. W 1363 r. znalazł się wraz z całym Tyrolem w granicach Austrii. Od 1420 r. miasto jest stolicą Tyrolu. W 1809 r. miejsce walk w czasie powstania chłopów tyrolskich. Innsbruck zachował średniowieczny układ urbanistyczny. Najcenniejszą budowlą miasta jest zamek cesarski Hofburg z XVI w., przebudowany w XVIII w. w stylu rokokowym. W XVI-wiecznym kościele dworskim (Hofkirche) znajduje się bogato zdobiony nagrobek cesarza Maksymiliana I. Odpocząć można w pałacowym ogrodzie (Hofgarten). Panoramę miasta i okolic podziwiać można z Wieży Miejskiej (Stadtturm), wzniesionej w XIV w. XV-wieczny Goldenes Dachl (Złoty Dach) mieści obecnie Muzeum Olimpijskie zaś Ferdinandeum mieści największą w Austrii kolekcję sztuki gotyckiej, a ponadto dzieła malarstwa z XIX i XX w.


SALZBURG

Miasto w zachodniej Austrii (145 tys. mieszk.) położone w Alpach, nad rzeką Salzach, w pobliżu granicy z Niemcami. Ośrodek przemysłowy, centrum sportów zimowych, jedno z częściej odwiedzanych przez turystów miejsc Austrii. W czasach rzymskich istniała tu osada Iuvavum. Została ona zburzona w 476 r. przez najeźdźców germańskich. W 696 r. miasto stało się własnością biskupa Ruperta z Wormacji. W 798 r. miasto zostało siedzibą arcybiskupstwa, które z czasem przekształciło się w samodzielne księstwo. W 1278 r. Salzburg stał się stolicą niezależnego księstwa Rzeszy. W XVI-XVII w. miały miejsca prześladowania protestantów, którzy masowo opuszczali miasto i region. W 1756 r. w Salzburgu urodził się W. A. Mozart. Księstwo uległo sekularyzacji w 1803 r. W 1805 r. znalazło się w granicach Austrii (w latach 1810-1816 przejściowo należało do Bawarii). Na wysokim wzgórzu nad miastem wznosi się twierdza Hohensalzburg, budowana od XI w. Główną atrakcją twierdzy jest kaplica św. Jerzego z 1501 r. Wybitnym przykładem baroku jest XVII-wieczny Schloß Mirabell z pięknym parkiem. Kościół kolegiacki uważany jest za jedną z piękniejszych świątyń barokowych w Austrii. XIII-wieczny kościół franciszkanów jest mieszanką stylów z przewagą romanizmu i gotyku. Obok opactwa św. Piotra umiejscowiono cmentarz, w którym znajdują się katakumby kryjące zwłoki salzburskich mnichów. Siedzibą arcybiskupów Salzburga była Residenz, słynąca z pięknych barokowych komnat i obrazów takich twórców jak Rembrandt, Tycjan czy Breughel. Obok pałacu znajduje się XVII-wieczna katedra, w której Mozart pracował jako koncertmistrz. Pamiątki po Mozarcie oglądać można w jego miejscu urodzenia (Mozarts -Geburtshaus) i mieszkaniu (Mozarts Wohnhaus). Salzburg jest miastem muzyki. Odbywa się tam kilka znaczących imprez muzycznych: Tydzień Mozarta, Festiwal Salzburski, Festiwal Wielkanocny.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj