BUŁGARIA

wsteczPAŃSTWO W POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ EUROPIE, NAD MORZEM CZARNYM

Bułgaria, Republika Bułgarii, Byłgarija, Republika Byłgarija
Stolica: Sofia (Sofija)
Powierzchnia: 110 994 km2
Ludność: 8156 tys. (1999)
Gęstość zaludnienia: 73,5 osoby/km2
Ustrój: republika
Podział administracyjny: 9 okręgów (prowincji)
Język urzędowy: bułgarski
Jednostka monetarna: 1 lew = 100 stotinek
Grupy etniczno - rasowe: Bułgarzy (85,7%), Turcy (9,4%), Romowie (3,7%), pozostali (1,2%, gł. Macedończycy)
Religie: prawosławni (86%), muzułmanie (13%), pozostali (1%)
Przyrost naturalny: -0,89%o (2005)
Przeciętna dł. życia: 71 lat (mężczyźni 67,1 lat, kobiety 74,8 lat)
Ludność miejska: 67,7 %
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 36%, plantacje 3%, użytki zielone 16%, lasy 35%, pozostałe 10%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 24%, przemysł 32%, usługi 44%
PNB na 1 mieszk.: 1230 USD
Zadłużenie: 9858 mln USD
Święto narodowe: 3 marca


Bułgaria może poszczycić się tradycjami jednego z najstarszych państw Europy. Jednak wielusetletnia zależność od Turcji, wplątanie kraju w liczne wojny końca XIX i XX w. oraz 50 lat komunizmu, spowodowało, że jest to dziś jeden z najuboższych państw kontynentu. Dodatkowo brak poważniejszych reform w ciągu ostatniego dziesięciolecia stał się przyczyną głębokiego kryzysu gospodarczego i społecznego. Obecny rząd prawicowy, wspierany przez wywodzącego się z tej formacji prezydenta, stara się nadrobić dystans, jaki dzieli Bułgarię od krajów postkomunistycznych, które nie zwlekały z podjęciem reform oraz usilnie stara się o związanie Bułgarii z zachodnimi strukturami gospodarczymi i wojskowymi.


HISTORIA

Ziemie Bułgarii były w starożytności zasiedlane przez Traków, Scytów i Daków. W VII w. p.n.e. zaczęli przybywać Grecy, którzy założyli liczne kolonie na wybrzeżu Morza Czarnego. W IV w. p.n.e. znaczna część Bułgarii znalazła się w granicach państwa macedońskiego. W II i I w. p.n.e. kraj dostał się pod panowanie rzymskie. Po podziale cesarstwa w 395 r., Bułgaria znalazła się w orbicie wpływów Bizancjum. Pod koniec VII w. pojawili się na terenie kraju tureccy Protobułgarzy, którzy założyli pierwsze państwo bułgarskie ze stolicą w Plisce. W 863 r. Bułgaria przyjęła chrześcijaństwo. Trzydzieści lat później powstało drugie państwo bułgarskie ze stolicą w Presławiu. Po krótkim okresie niezależności kraj popadł w zależność od Bizancjum. W 1188 r. proklamowano trzecie państwo bułgarskie ze stolicą w Wielkim Tyrnowie. Carstwo to przetrwało do 1396 r., kiedy zostało podbite przez Turcję. Okupacja turecka trwała prawie 500 lat, przy czym od XVII w. narastała świadomość narodowa Bułgarów i były podejmowane próby zrzucenia tureckiego jarzma. W 1876 r. wybuchło powstanie, które zostało krwawo stłumione przez Turków. W odpowiedzi na represje Rosja wypowiedziała wojnę Turcji i doprowadziła do uzyskania przez Bułgarię niepodległości (1878). Bułgaria stała się księstwem ze stolicą w Sofii. Na początku XX w. Bułgaria znacznie poszerzyła swe terytorium, jednak utraciła nabytki w wyniku I wojny światowej. W czasie II wojny światowej Bułgaria występowała po stronie państw faszystowskich (po 1944 r. po stronie ZSRR). W 1946 r. proklamowana została zależna od Moskwy Bułgarska Republika Ludowa, zaś po upadku komunizmu w 1990 r. powstała w pełni niepodległa Republika Bułgarii.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 11 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 1 200 USD
 • Przyrost PKB: 4,0%
 • Eksport: 4,4 mld USD
 • Import: 4,6 mld USD
 • Inflacja: 8,5%
 • Bezrobocie: 14%
 • Największe przedsiębiorstwa: Neftochim, National Electric Company, Bulgargaz, Kremikovtsi, Yukos Petroleum Bulgaria.

TURYSTYKA

Bułgaria należała przez dziesiątki lat do miejsc najchętniej odwiedzanych przez obywateli krajów Europy wschodniej. Wraz z upadkiem komunizmu w tej części Europy zainteresowanie spędzaniem wakacji w Bułgarii wyraźnie zmniejszyło się. Obecnie kraj ten odwiedza około 8 milionów turystów zagranicznych rocznie (przy czym jest to w przeważającej mierze tranzyt do Turcji). Najwięcej przybywających pochodzi z Turcji, krajów byłej Jugosławii, Rumunii, Niemiec, Rosji. Głównym magnesem przyciągającym turystów są plaże czarnomorskie (Warna, Złote Piaski, Słoneczny Brzeg, Drużba, Nesebyr). Interesująca dla turystów jest także stolica kraju - Sofia z pobliskim masywem Witoszy oraz znajdujące się w regionie macedońskim uzdrowiska (Szaparewa Bania - najgorętsze źródła Europy, Kustendił, Małnik, Błagojewgrad).


KUCHNIA

Kuchnia bułgarska jest typową kuchnią bałkańską. Spożywa się w niej duże ilości mięsa, owoców i warzyw. Najpopularniejszą potrawą mięsna jest kebab, pieczony i skrawany z baraniny lub wieprzowiny. Kawarma to danie mięsne z dużą ilością cebuli. Giuwecz jest potrawą mięsną z wieloma warzywami (np. pomidorami, papryką i cebulą). Nad Morzem Czarnym spożywa się duże ilości ryb (głównie jesiotra i makrelę). Szopska sałatka w której skład wchodzą m.in. pomidory, papryka, cebula i starty owczy ser, przypomina sałatki znane z kuchni greckiej. Tarator jest letnią zupą z ogórka i czosnku na jogurcie. Popularnym prostym daniem są małe, przypominające hamburgery kebeczety. Latem bardzo popularne są brzoskwinie i pomidory. Bułgarzy jedzą dużo nabiału (przede wszystkim sery oraz jogurty, zwane kiselo mleko, które podobno są bułgarskim wynalazkiem). Napój boza przypomina nieco piwo, lecz jest gęstszy i słodszy, ajran jest popularnym napojem na bazie jogurtu. Kawa pijana przez Bułgarów jest mocna, herbata najczęściej podawana z sokiem cytrynowym. Spośród dobrych lokalnych win najbardziej znane są wytwarzane w Mełniku. Narodową wódką jest rakia (śliwkowa lub winogronowa).


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Ambasada Republiki Bułgarii, 00-540 Warszawa, Aleje Ujazdowskie 33/35, tel.: 629-40-71 do 75, 625-71-77, 628-13-40, faks: 628-22-71, e-mail: office@bgemb.com.pl , brhbg1@supermedia.pl
 
Ambasada Polska w Bułgarii: Sofia, ul Chan Krum 46.

Do Sofii można dolecieć bezpośrednio z Warszawy, przy podróży pociągiem niezbędna jest przesiadka w Budapeszcie lub Bukareszcie, autobusem dojechać można z Polski do Sofii. Pociągi bułgarskie jeżdżą bardzo powoli (najlepiej więc unikać składów osobowych), są często zatłoczone i przestarzałe. Droższe ale też bardziej nowoczesne są autobusy. Walutę obcą można wymieniać w kantorach (korzystniej) lub w bankach. Coraz częściej honorowane są karty kredytowe. Telefonowanie za granicę jest dość skomplikowane i najlepiej jest powierzyć je recepcjoniście. Numer kierunkowy kraju: 359.

Język bułgarski należy do grupy języków południowo- słowiańskich. Zważywszy na duże podobieństwo przydatna okaże się w Bułgarii znajomość języka rosyjskiego. Na wybrzeżu i w Sofii wiele osób zna angielski.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA BUŁGARSKIEGO

 • Dzień dobry - Dobrden
 • Proszę - Mola
 • Dziękuję - Błagodaria
 • Ile to kosztuje? - Kołko struwa...?
 • Gdzie jest...? - Kde...?
 • Tak - Da
 • Nie - Ne
 • Nie rozumiem - Ne razbiram

 • MIASTA
  SOFIA

  Stolica i największe miasto Bułgarii, położone w zachodniej części kraju (1220 tys. mieszk.), u podnóży Witoszy; główny ośrodek przemysłowy, kulturalny i akademicki Bułgarii. Miasto zostało założone przez Rzymian w I w., w 808 r. znalazło się w granicach Carstwa Bułgarii, od końca XIV w. Sofia przez kilkaset lat znajdowała się pod okupacją turecką. W XVIII i XIX w. miasto było widownią gwałtownych wystąpień antytureckich. W 1879 r. Sofia została stolicą odrodzonej Bułgarii. Obecny wygląd śródmieścia to wynik przebudowy dokonanej pod koniec XIX w. Centrum miasta stanowi Plac Sveta Nedelya z potężną cerkwią Sveta Nedelya z XIX w. Nieopodal znajduje się Rotunda św. Jerzego (Sveti Georgi) pochodząca z IV w., wzniesiona jako rzymska świątynia i użytkowana w czasach tureckich jako meczet. Skromna cerkiew św. Zofii (Sveta Sofia) zbudowana została w VI w. na fundamentach jeszcze starszej świątyni. Do piękniejszych budowli starej Sofii należy maleńka cerkiew Patki Samardżijskiej, wzniesiona w XIV w. Ogromna i bogato zdobiona cerkiew Aleksandra Newskiego z początku XX w. jest wyrazem wdzięczności Bułgarów wobec Rosjan, którzy pomogli w wyzwoleniu kraju. Rosyjska cerkiew św. Mikołaja (Sveti Nikolai) powstała w latach 1912-1914. W mieście zachowały się także tureckie łaźnie z XVI w. oraz meczety: Bujuk z XV w. i Bania Baszi z XVI w. W Narodowym Muzeum Historycznym oglądać można bogatą kolekcję, obrazującą historię kraju (w tym rzymskie mozaiki skarby trackie i z czasów pierwszego królestwa Bułgarii). Wieczór w Sofii można spędzić oglądając przedstawienie w Narodowej Operze lub w jednej z kawiarń na Bulwarze Witosza.


  PŁOWDIW

  Miasto w środkowej Bułgarii, drugie według wielkości (380 tys. mieszk.) i jedno z najstarszych w kraju, położone nad rzeką Maricą; duży ośrodek przemysłowy, kulturalny, akademicki. Na terenie miasta w okresie zależności od państwa macedońskiego została założona osada Filipopolis. Najstarszym zabytkiem Płowdiwu jest pochodzący z II w. amfiteatr rzymski, użytkowany do dziś (m.in. miejsce corocznego Festiwalu Operowego). Zachowały się także ruiny rzymskiego stadionu Filipopolis oraz murów miejskich. Pamiątką okupacji tureckiej jest pochodzący z XV-XVI w. meczet Dżumajata z XV-wiecznym kolorowym minaretem, meczet Imaret z XV w., łaźnie tureckie Czifte z XVI w. Na starym mieście zachowało się wiele przykładów interesującego budownictwa z XIX w. (np. Dom Georgiadi). Narodowe Muzeum Etnograficzne przechowuje eksponaty związane z historią bułgarskiego rzemiosła.

   

  Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
  Copyright © 2000-2010 DT.
  Wszystkie prawa zastrzeżone!
  Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
  Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj