CHORWACJA

wsteczPAŃSTWO W POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ EUROPIE, NAD MORZEM ADRIATYCKIM

Chorwacja, Republika Chorwacka, Hrvatska Republika
Stolica: Zagrzeb (Zagreb)
Powierzchnia: 56 542 km2
Ludność: 4 495 tys. (2005)
Gęstość zaludnienia: 77,8 osoby/km2
Ustrój: republika
Podział administracyjny: 20 regionów (komitate), okręg stołeczny, 2 okręgi specjalne (Glina i Knin)
Język urzędowy: serbskochorwacki
Jednostka monetarna: 1 kuna = 100 lipa
Grupy etniczno - rasowe: Chorwaci (80,1%), Serbowie (7,5%), Słoweńcy (0,5%), Węgrzy (0,5%), Włosi (0,5%), pozostali (10,9%, gł. Czesi, Albańczycy)
Religie: Katolicy (77%), prawosławni (11%), protestanci (1,5%), muzułmanie (1,2%), pozostali (9,3%)
Przyrost naturalny: -0,02%o
Przeciętna dł. życia: 74,1 lat (mężczyźni 70,7 lat, kobiety 77,5 lat)
Ludność miejska: 56,8%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 20%, plantacje 2%, użytki zielone 19%, lasy 36%, pozostałe 23%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 10%, przemysł 31%, usługi 59%
PNB na 1 mieszk.: 4520 USD
Zadłużenie: 68425 mln USD
Święto narodowe: 30 maja (Dzień Republiki)


Chorwacja należy do tych krajów Europy, które przez setki lat musiały znosić obcą zwierzchność, zadowalając się najwyżej autonomią. Tłumaczy to być może chorwackie dążenia do samostanowienia, tak silnie w XX w., gdy kraj w czasie II wojny światowej nie cofnął się przed walkami z żyjącymi dotąd we wspólnym państwie Serbami, oraz w latach 90-tych ogłaszając niepodległość, co pociągnęło za sobą inwazję wojsk federacji. Dziś Chorwacja stara się o zbliżenie ze strukturami zachodnimi, licząc na wsparcie tradycyjnie życzliwych Niemiec, Austrii i Włoch. Nie sprzyja temu bliskość pozostałych republik byłej Jugosławii, będących potencjalnym źródłem konfliktów, oraz autorytarna polityka prowadzona przez prezydenta Tudjmana. Jednak dla milionów turystów, odwiedzających Chorwację, jest to przede wszystkim kraj słońca, czystego morza i zabytków, pamiętających greckie i weneckie panowanie.


HISTORIA

W starożytności obszar Chorwacji zajmowały plemiona iliryjskie, zaś na wybrzeżu istniały od VII w. p.n.e. kolonie greckie. W I w. p.n.e. tereny kraju zajęli Rzymianie. Od VI w. ziemie te były stopniowo zajmowane przez plemiona słowiańskie. W VIII w. powstało państwo słowiańskie w Panonii i Dalmacji, które w 803 r. uzależnili od siebie Frankowie. Wówczas Chorwacja przyjęła chrześcijaństwo obrządku zachodniego. W IX w. kraj znalazł się pod panowaniem Bizancjum. W X-XI w. Chorwacja była państwem niezależnym. Od 1102 r. kraj (w praktyce przez kolejne 800 lat) związany był z Węgrami. Południowe wybrzeże Chorwacji - Dalmacja zostało zajęte przez Wenecję w 1409 r. W 1527 r. Slawonia weszła na krótko w skład państwa tureckiego (następnie została uzależniona od Austrii). W epoce napoleońskiej Chorwacja znalazła (wraz ze Słowenią) w granicach tzw. Prowincji Iliryjskich. W 1868 r. Węgry przyznały Chorwacji szeroką autonomię w ramach monarchii Austro-Węgierskiej. Po rozpadzie cesarstwa w 1918 r., Chorwacja weszła w skład słowiańskiego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (zwanego od 1929 r. Jugosławią), jednak polityka prowadzona z serbskiego Belgradu nie odpowiadała aspiracjom Chorwatów. Podczas II wojny światowej w 1941 r. część Chorwacji została zajęta przez Niemców, Węgrów i Włochów. Na pozostałym obszarze kraju utworzono faszystowskie Niezależne Państwo Chorwackie. W 1945 r. Chorwacja została zajęta przez wojska jugosłowiańskie i ponownie weszła w skład federacji. W 1990 r. Chorwacja ogłosiła niepodległość, co spowodowało agresję wojsk jugosłowiańskich. Po kilkuletnich zmaganiach obszary wschodniej Chorwacji, zajęte wcześniej przez Serbów, zostały ponownie włączone do Chorwacji.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 22 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 4 300 USD
 • Przyrost PKB: 4,2%
 • Eksport: 4,4 mld USD
 • Import: 9,2 mld USD
 • Inflacja: 5,8%
 • Bezrobocie: 17%
 • Największe przedsiębiorstwa: INA - Industrija Nafta, HEP, HPT, Pliva, HZ.

TURYSTYKA

Chorwacja jest krajem atrakcyjnym turystycznie. Kraj ten odwiedza rocznie około 5-8 milionów turystów, najwięcej z Niemiec, Austrii, Węgier, Włoch i Czech. Głównym jej walorem jest wybrzeże Adriatyku, gdzie nie ma zbyt wielu plaż piaszczystych, ale rekompensuje to bliskość gór oraz miasta bogate w zabytki rzymskie i średniowieczne. Do najczęściej odwiedzanych miejscowości wybrzeża należą: Dubrownik, Split, Makarska, Zadar w Dalmacji oraz Pula, Rijeka i Rovinj na Półwyspie Istria. Stolica kraju - Zagrzeb - jest interesującym, żywotnym miastem, lecz najczęściej traktowana jest jako przystanek w drodze nad Adriatyk.


KUCHNIA

Kuchnia Chorwacji wykazuje znaczne wpływy kuchni krajów sąsiednich, przede wszystkim włoskiej (zwłaszcza w Dalmacji), tureckiej oraz węgierskiej. Czołową potrawą chorwacką (pochodzącą z głębi kraju) jest indyk z makaronem, zwany purica s mlincima. Burek to plaster mięsa zapiekanego w cieście. Na wybrzeżu podaje się np. črni rizoto (ryż gotowany z kałamarnicą) oraz potrawę z wędzonego mięsa zwaną prt. Štruklija to kluski serowe podawane najczęściej na słodko. Chorwaci piją dość dużo piwa. Najpopularniejszym gatunkiem jest ciemny Tomislav. Najbardziej znanym mocniejszym trunkiem jest śliwowica (Chorwacja należy do największych producentów śliwek w Europie). W oparciu o tutejsze winnice produkuje się wiele dobrych gatunków wina (szczególnie w Dalmacji oraz na nizinach nad Drawą).


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Ambasada Republiki Chorwacji, 02-628 Warszawa, ul. Krasickiego 10, tel.: 844-23-93; 844-12-25, 844-39-94, 844-22-70, faks: 844-05-67, 844-22-70, e-mail: croemb@pol.pl
 
Ambasada Polska w Chorwacji: Zagrzeb, ul. Krležin Gvozd 3.
Polska nie ma bezpośredniego połączenia z Chorwacją. Najkorzystniejsza jest przesiadka w Budapeszcie lub Wiedniu. W Chorwacji korzystać można z komunikacji kolejowej i autobusowej, zaś pomiędzy miastami wybrzeża kursują promy. Podróżowanie po terenach wschodnich, zajętych niegdyś przez Serbów może być nadal niebezpieczne ze względu na pozostawione miny. Przebywanie na wybrzeżu, dokąd nie dotarła wojna jest w pełni bezpieczne. Walutę wymienić można w bankach, hotelach i biurach podróży. Karty kredytowe honorowane są przez większość hoteli oraz wiele eleganckich sklepów. Coraz więcej automatów telefonicznych działa na karty magnetyczne. Numer kierunkowy kraju: 385.

Język chorwacki należy do grupy języków południowo- słowiańskich. Praktycznie nie różni się on od serbskiego, lecz używa alfabetu łacińskiego.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA CHORWACKIEGO

 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Dobro jutro / Dobar dan / Dobra vexcer
 • Do widzenia - Do vidjanja / Zbogom
 • Proszę - Molim
 • Dziękuję - Hvala
 • Przepraszam - Oprostite / Izvinite
 • Tak - Da
 • Nie - Ne
 • Nie rozumiem - Ne razumijem

MIASTA
ZAGRZEB (ZAGREB)

Stolica i największe miasto Chorwacji (980 tys. mieszk.), położone nad rzeką Sawą; metropolia skupiająca piątą część ludności republiki, centrum gospodarcze, kulturalne i naukowe Chorwacji. Miasto po raz pierwszy wzmiankowane było w 1094 r. Zagrzeb powstał wówczas jako połączenie dwóch sąsiadujących, ufortyfikowanych miast - świeckiego i kościelnego (dziś tworzących tzw. Górne Miasto - Gornji Grad). Od połowy XIII w. do 1526 r. Zagrzeb był siedzibą bana (królewskiego namiestnika). W latach 1941-1945 miasto było stolicą zależnego od hitlerowskich Niemiec Niezależnego Państwa Chorwackiego. Centrum miasta stanowi plac Trg bana Josipa Jelačića z wielkim pomnikiem bana. Nieopodal, w otoczeniu kościelnej dzielnicy miasta zwanej Kaptol, znajduje się katedra katolicka św. Stjepana zbudowana w XII-XIII w. i przebudowana w XIX w. w stylu neogotyckim. W centrum miasta znajduje się XIII-wieczny kościół św. Marka z pięknym, kolorowym dachówkowym dachem i barokowym portalem. Panoramę Zagrzebia podziwiać można ze szczytu wieży Lotraščakova. W mieście zachowało się kilka barokowych pałaców z XVII i XVIII w. (np. pałac arcybiskupi z XVII w.). Zagrzebskie Muzeum Mimara posiada obszerną i bogatą kolekcję sztuki obcej, obejmującą m.in. dzieła sztuki egipskiej, greckiej i rzymskiej oraz obrazy dawnych mistrzów i impresjonistów.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj