DANIA

wsteczPAŃSTWO W EUROPIE PÓŁNOCNEJ, NAD M. BAŁTYCKIM I M. PÓŁNOCNYM

Dania, Królestwo Danii, Kongeriget Danmark
Stolica: Kopenhaga
Powierzchnia: 43 094 km2
Ludność: 5 432 tys. (2005)
Gęstość zaludnienia: 125 osoby/km2
Ustrój: monarchia parlamentarna
Podział administracyjny: 14 okręgów; 2 wydzielone gminy miejskie
Język urzędowy: duński
Jednostka monetarna: 1 korona duńska = 100 öre
Grupy etniczno - rasowe: Duńczycy (97,1%), pozostali (2,9%, gł. Turcy, Niemcy, Szwedzi)
Religie: protestanci (91%, w tym luteranie 90%), katolicy (1%), pozostali (8%)
Przyrost naturalny: 0,34%o
Przeciętna dł. życia: 75,2 lat (mężczyźni 72,6 lat, kobiety 77,8 lat)
Ludność miejska: 85,2%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 58%, użytki zielone 5%, lasy 10%, pozostałe 27%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 5%, przemysł 25%, usługi 70%
PNB na 1 mieszk.: 33 260 USD
Zadłużenie:
Święto narodowe: 5 czerwca (dzień uchwalenia konstytucji w 1953 r.)


Dania uchodzi za jeden z najspokojniejszych i najbardziej stabilnych krajów europejskich. Czwarty w kolejności dochód narodowy per capita w Europie świadczy o dostatnim życiu Duńczyków, choć obraz ten trochę psuje powszechna w tym kraju drożyzna. Dziś nikt nie już pamięta o budzących panikę w europejskich portach średniowiecznych duńskich Wikingach i kraj ten kojarzony jest raczej z wesołością stołecznego lunaparku Tivoli, klockami Lego, rozdartym szekspirowskim Hamletem i nieco melancholijnymi historiami dobrotliwego Hansa Chrystiana Andersena.


HISTORIA

Obszar Danii został pod koniec poprzedniej ery zasiedlony przez germańskich Cymbrów i Teutonów, Anglów, Jutów i Sasów. Po podbiciu Wysp Brytyjskich przez trzy ostatnie plemiona, ich miejsce w Danii zajęli w V i VI w. normańscy Duńczycy. W VIII-IX w. Duńczycy brali udział w łupieskich wyprawach na zachodzie kontynentu (Brytania i wybrzeża państwa Franków). W IX w. kraj został zjednoczony i schrystianizowany. Królestwo Duńskie powstało w 985 r. W XII w. Dania rozpoczęła ekspansję w rejonie Morza Bałtyckiego, zajmując m.in. Estonię, Holsztyn i Inflanty, a także odległą Islandię. W 1397 r., na mocy tzw. unii kalmarskiej, Dania związała się w jedno państwo z Norwegią i Szwecją (unia przetrwała do 1523 r., następnie do 1814 r. istniała unia Danii z Norwegią). W latach 1534-1536 w Danii trwała wojna domowa, której rezultatem było przejście kraju na protestantyzm. W II połowie XVI w. kraj zaangażowany był w wyniszczające wojny ze Szwecją. W wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) Dania brała udział po stronie protestantów. Dania była jedynym krajem zachodniej Europy, który zaprotestował przeciwko likwidacji Polski po trzecim zaborze (1795 r.). W okresie napoleońskim Dania opowiedziała się (a także walczyła) po stronie Francuzów. Wówczas to Dania została ostatecznie wyparta z Półwyspu Skandynawskiego. W 1849 r. Dania stała się monarchią konstytucyjną. W 1864 r. kraj utracił w wyniku wojny z Prusami i Austrią Szlezwik Holsztyn, i od tej pory deklarował neutralność polityczną. Północny Szlezwik powrócił do Danii w 1920 r. Mimo neutralności Dania została zajęta w 1940 r. przez Niemców. W czasie wojny (1944 r.) od Danii oderwała się nie zajęta przez Niemców Islandia. Dania została wyzwolona w 1945 r. przez wojska brytyjskie.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 186 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 35 100 USD
 • Przyrost PKB: 2,3%
 • Eksport: 51 mld USD
 • Import: 45 mld USD
 • Inflacja: 2,4%
 • Bezrobocie: 10%

TURYSTYKA

Sezon turystyczny w Danii jest ze względu na niezbyt korzystne warunki klimatyczne stosunkowo krótki i ogranicza się do miesięcy wiosenno-letnich. Danię odwiedza rocznie 2-4 miliony turystów, przede wszystkim z Niemiec, Szwecji, Norwegii, USA, Wielkiej Brytanii. Ruch turystyczny skupia się głównie w stołecznej Kopenhadze. Wiele osób wybiera spokojny letni wypoczynek na duńskich wybrzeżach (m.in. w Skagen, Vigsoe, Hirtshals na Jutlandii oraz na Bornholmie). Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszy się park Legoland pod miastem Billund na Jutlandii, z miastami, wioskami, lotniskami, parkiem safari, Statuą Wolności i innymi atrakcjami złożonymi z drobnych plastikowych klocków Lego, wymyślonych przed stu laty przez lokalnego stolarza. Turyści odwiedzają też ruchliwe Aalborg i Aarhus na Jutlandii oraz Odense na wyspie Fionii, miasto rodzinne najsłynniejszego autora baśni - Hansa Chrystiana Andersena.


KUCHNIA

Duńczycy uważani są za wielkich smakoszy. W tradycyjnej duńskiej kuchni spożywa się dużo rozmaitych produktów mlecznych np. w formie kwaśnego mleka, oraz słynnych, także poza krajem, serów (np. Créma Dania, Tybo, Danbo) i masła. Do bardziej znanych potraw mięsnych należy pasztet z wątroby cielęcej lub wieprzowej, rolada wieprzowa, duszona wieprzowina; spożywa się tradycyjne kaszanki, zwane blodbudding. Do popularniejszych zup zalicza się oellebroed - gęsta, brązowa zupa ze słodkich buraków, podawana z grzankami, zupa żółwiowa, tzw. kopenhaska zupa rybna, zupa grochowa, zupa z maślanki. W Danii spożywa się dużo ryb; śledzie dostępne są praktycznie wszędzie; popularne dania rybne to: węgorz po jutlandzku, dorsz duszony w czerwonym winie, śledzie duszone z jabłkami. Popularnymi ciasteczkami są wienerbroed, kringle i ciastka brunszwickie (brunsvigerkage). Lody duńskie uznawane są za jedne z najsmaczniejszych w Europie. Duńczycy piją dużo piwa (najbardziej znane duńskie browary to Carlsberg i Tuborg). Popularnym mocniejszym napojem jest kminkowa akvavita. W Danii znaleźć można także potrawy kuchni z całego świata.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Ambasada Królestwa Danii, 02-517 Warszawa, ul. Rakowiecka 19, tel.: 848-26-00, faks: 848-75-80, e-mail: wawamb@wawamb.um.dk
 
Ambasada Polska w Danii: Kopenhaga, Hellerup, Richelieus Allé 12.

Do Kopenhagi można dolecieć samolotem z Warszawy. Popularną a przy tym tańszą formą podróży do tego miasta jest skorzystanie z połączenia promowego ze Świnoujścia, a także podróż autobusem. Koleje duńskie są drogie, ale zapewniają wiele zniżek. Ze względu na wyspiarski charakter kraju trudno jest przy podróżach po nim uniknąć przepraw promowych. Bardzo popularnym środkiem transportu jest w Danii rower (można je wypożyczać w wielu biurach podróży i zwiedzić na nich całą Danię). Korzystanie z kart kredytowych jest w Danii bardzo szerokie. Banki są otwarte najczęściej od 9.30 do 15.00, sklepy od 9.00 do 17.30 (w piątki do 19.00 -20.00, a w soboty do 13.00 lub 14.00). Istnieją aparaty telefoniczne zarówno na monety (1, 5 i 10 koron) jak i na karty telefoniczne (25, 50 i 100 koron). Numer kierunkowy kraju: 45.

Język duński należy do grupy języków germańskich. Wielu Duńczyków zna dobrze język angielski, niektórzy także niemiecki.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA DUŃSKIEGO

 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Godmorgen / Goddag / Godaften
 • Do widzenia - Farvel
 • Proszę - Vaer venlig
 • Dziękuję - Tak
 • Przepraszam - Undskyld
 • Tak - Ja
 • Nie - Nej
 • Nie rozumiem - Jeg forstar ikke

MIASTA
KOPENHAGA (KOEBENHAVN)

Największe miasto i stolica Danii (zespół miejski 1390 tys. mieszk.), położona we wschodniej części kraju, na wyspie Zelandia. Miasto po raz pierwszy wzmiankowane było w 1043 r. Rozwijało się jako osada rzemieślnicza wokół zamku biskupa Absalona. Prawa miejskie Kopenhaga (dosłownie: Port Kupiecki) uzyskała w 1254 r. W 1443 r. miasto stało się rezydencją królów Danii oraz stolicą kraju. Rozwój miasta jako ośrodka naukowego nastąpił po założeniu uniwersytetu w 1479 r. Miasto pełne jest parków, kanałów, a latem ogródków kawiarnianych na najmodniejszej ulicy Skoget. Siedzibą królowej jest pałac Amalienborg, wzniesiony w stylu rokokowym w 1794 r. Masywny pałac Christiansborg Slot, zbudowany w 1915 r. na ruinach twierdzy biskupa Absalona, jest obecnie siedzibą parlamentu Danii. Obok pałacu znajduje się XVI-wieczny budynek Giełdy, zaprojektowany przez króla Chrystiana IV. Kościół Naszego Zbawiciela zbudowany został w 1696 r. w obowiązującym w innych krajach Europy 300 lat wcześniej stylu gotyckim. Kościół Świętego Ducha pochodzi z XVIII w. Katedra NMP (Vor Frue Kirke) została zbudowana w XIX w. Kolejny z zamków kopenhaskich - Rosenborg - zbudowany przez króla Chrystiana IV w XVII w., mieści obecnie Skarbiec Koronny. Zamek stoi w otoczeniu kompleksu parków, gdzie znajduje się także Narodowa Galeria Sztuki (Statens Museum for Kunst) ze zbiorami malarstwa europejskiego (m.in. prace Rubensa, Dürera oraz francuskich impresjonistów). Dzieła sztuki duńskiej XIX w. podziwiać można w sąsiednim Den Hirschsprungske Samling. Muzeum Narodowe (Nationalmuseet) pozwala zapoznać się z historią Danii oraz obejrzeć dzieła sztuki egipskiej, greckiej i rzymskiej. Frihedsmuseet (Muzeum Wolności), umiejscowione w parku Churchilla dokumentuje działalność duńskiego ruchu oporu w czasach hitlerowskiej okupacji i fenomen uratowania prawie wszystkich (7000) duńskich Żydów. Kundindustrimuseet (Muzeum Sztuki Dekoracyjnej) posiada w swych zbiorach dużą kolekcję europejskiego i orientalnego rzemiosła. Jednym z symboli miasta jest piękna rzeźba Syrenki z 1913 r., która ostatnio jest niestety obiektem ataków chuliganów, chcących pozbawić drobną figurę głowy. Znany kopenhaski lunapark Tivoli przyciąga około 5 milionów gości w sezonie między majem i wrześniem. Tivoli zostało założone w 1843 r., podobno po to, by odwrócić uwagę Duńczyków od polityki.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj