FINLANDIA

wstecz 

PAŃSTWO W EUROPIE PÓŁNOCNEJ, NAD MORZEM BAŁTYCKIM

Finlandia, Republika Finlandii, Suomen Tasavalta, Republiken Finland
Stolica: Helsinki
Powierzchnia: 338 144 km2
Ludność: 5 190 tys. (2003)
Gęstość zaludnienia: 15,4 osoby/km2
Ustrój: republika
Podział administracyjny: 5 prowincji (lääni) i 1 okręg administracyjny (Wyspy Alandzkie)
Język urzędowy: fiński, szwecki
Jednostka monetarna: euro
Grupy etniczno - rasowe: Finowie (93,5%), Szwedzi (5,9%), pozostali (0,6%)
Religie: luteranie (86%), prawosławni (1%), bezwyznaniowcy (9%), pozostali (4%)
Przyrost naturalny: 0,14%o (2002)
Przeciętna dł. życia: 76,8 lat (mężczyźni 73 lat, kobiety 80,5 lat)
Ludność miejska: 64,8%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 8%, lasy 69%, wody 10%, pozostałe 13%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 7%, przemysł 27%, usługi 66%
PNB na 1 mieszk.: 24 110 USD
Zadłużenie:
Święto narodowe: 6 grudnia (proklamowanie niepodległości w 1917 r.)


Finlandia, zwana krainą tysiąca jezior (a w rzeczywistości jest ich około 190 tysięcy), przez większą część swej historii pozostawała pod obcymi (szwedzkimi, a potem rosyjskimi) rządami. Kraj ten zadziwił Europę broniąc swej wolności podczas tzw. wojny zimowej (1939/1940), stawiając czoła wielokrotnie silniejszej Armii Czerwonej. Po wojnie Finlandia należąca do świata zachodniego pozostawała (zwłaszcza w epoce rządów Urho Kekkonena) w bliskich - z konieczności - związkach z wielkim wschodnim sąsiadem. Załamanie gospodarki w dawnym imperium spowodowało najgłębszy w powojennej historii Finlandii kryzys gospodarczy, który kraj ten - dziś już członek Unii Europejskiej - powoli, acz skutecznie przezwycięża.


HISTORIA

Finowie, których ojczyzną jest Ural, przybyli na tereny wschodnie Półwyspu Skandynawskiego między V a VIII w. Napływ Finów spowodował zepchnięcie na daleką północ rdzennej ludności kraju - Lapończyków. W XII w. obszar Finlandii został schrystianizowany i kraj popadł w zależność od korony szwedzkiej. W 1284 r. Finlandia stała się księstwem, zaś od 1581 r. wielkim księstwem. W wyniku wojen szwedzko-rosyjskich w XVII i XVIII w. znaczna część kraju znalazła się pod panowaniem Rosji. W 1809 r. Finlandia uzyskała autonomię jako księstwo w ramach Imperium Rosyjskiego. W 1812 r. stolicę kraju przeniesiono z Turku do Helsinek. Pod koniec XIX w. autonomia Finlandii była coraz bardziej ograniczana, co spowodowało nasilenie ruchów narodowowyzwoleńczych. W 1917 r., w obliczu słabości Rosji, Finlandia ogłosiła niepodległość. W czasie rewolucji bolszewickiej Finlandia brała udział w interwencji w Rosji. W latach 1939-1940 i 1941-1944 kraj musiał odpierać ataki sił radzieckich (Finlandia związana była w czasie wojny sojuszem militarnym z III Rzeszą).


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 131 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 25 400 USD
 • Przyrost PKB: 3,4%
 • Eksport: 40 mld USD
 • Import: 29 mld USD
 • Inflacja: 1,8%
 • Bezrobocie: 17% 

TURYSTYKA

Finlandia, mimo swego peryferyjnego położenia w Europie, jest krajem chętnie odwiedzanym przez turystów zagranicznych. Przyjeżdża tam corocznie około 2-3 miliony turystów, najwięcej ze Szwecji, Niemiec, Rosji, Estonii, Danii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii. Najważniejszym atutem kraju jest uroda krajobrazu usianego czystymi jeziorami i niezniszczonymi lasami (głównie iglastymi). Turyści odwiedzają także stołeczne Helsinki, historyczne ośrodki Turku i Tampere, ośrodki sportów zimowych Lahti i Jyväskylä, czy znane z międzynarodowych imprez kulturalnych Savonlinna. Dużą atrakcją turystyczną jest wizyta w mieście Rovaniemi za Kołem Podbiegunowym, z którego co roku w grudniu wyrusza w świat św. Mikołaj z workiem prezentów.


KUCHNIA

Tradycyjna kuchnia fińska jest prosta i wykorzystuje przede wszystkim surowce dostępne w tym kraju. Finowie spożywają dużo ryb (zarówno słodkowodnych jak i morskich). Popularne dania rybne to m.in.: śledź zawijany w sosie żurawinowym, śledź marynowany, śledź z fasolą, ryba pieczona w glinie, ryba nadziewana słoniną. Finowie spożywają chętnie płatki owsiane i jęczmienne (sporządza się z nich nawet desery). Mämmi to wielkanocny kisiel przyrządzany z mąki żytniej i melasy. Vorshmack jest popularną potrawą z peklowanej baraniny. Pieczeń wołowa w sosie podawana jest najczęściej z ciemnym pieczywem. Wieprzowe i baranie kiełbaski są najchętniej spożywane prosto z rusztu. Specjalnością kuchni fińskiej jest pieróg rybny zwany kalekukko, który może mieć nawet 5 kg wagi. Karjalanpaisti jest tradycyjną potrawą z różnych gatunków mięsa (cielęcego, baraniego i wołowego), które są duszone w jednym garnku przez wiele godzin i rozpadają się, łącząc w całość o specyficznym smaku. Powszechnie spożywa się zupy m.in. rybną i warzywną kesäkee itto (która może być przyprawiana na wiele sposobów). Ryyppy jest popularną fińską wódką.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Ambasada Republiki Finlandii, 00-559 Warszawa, ul. Fryderyka Chopina 4/8, tel. 629-40-91 629-34-42 625-68-65, fax 621-60-10 621-34-42 621-63-94, e-mail: sanomat.var@formin.fi Agencja Konsularna, Gdynia, ul. Jana z Kolna 25, tel. 621-68-52.
 
Ambasada Polska w Finlandii: Helsinki, Armas Lindgrenin tie 21.

Do Finlandii najłatwiej jest dostać się samolotem (linia Warszawa - Helsinki), ale najtaniej promem (nawet jeśli w grę wchodzi przesiadka, ponieważ bezpośrednie połączenie z Gdańska do stolicą Finlandii zostało zlikwidowane). Dobrym, choć niestety drogim środkiem transportu w Finlandii jest zarówno pociąg jak i autobus. Znaczną popularnością cieszy się w tym kraju autostop. Podróżowanie rowerem jest dość powszechne (rowery można wypożyczać), ale wiele tras fińskich wymaga dobrej kondycji fizycznej. Sklepy w Finlandii są otwarte najczęściej od 9.00 do 17.00-18.00, w soboty do 13.00-14.00. Tamtejsze banki pracują zwykle od 9.15 do 16.15. Karty kredytowe mają szerokie zastosowanie. Telefonować można z aparatów przyjmujących monety (1 i 5 marek) oraz karty magnetyczne (za 30, 50 i 100 marek). Numer kierunkowy kraju: 358.

Język fiński należy do grupy języków ugro-fińskich i jest spokrewniony z estońskim i węgierskim. Poza Finlandią posługuje się nim mniejszość fińska w Rosji, Szwecji i Norwegii. Drugim językiem urzędowym w Finlandii jest szwedzki, którym posługuje się ludność pochodzenia szwedzkiego stanowiąca około 6% populacji kraju.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA FIŃSKIEGO

 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Hyvää huomenta / Hyvää päivää / Hyvää yötä
 • Do widzenia - Näkemiin
 • Proszę - Pyydän
 • Dziękuję - Kiitos
 • Przepraszam - Anteeksi
 • Gdzie jest...? - Missä on...?
 • Tak - Kyllä
 • Nie - Ei
 • Nie rozumiem - En ymmärrä

PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA SZWEDZKIEGO

 • Dzień dobry - God dag (wymawiaj: gu da)
 • Do zobaczenia - Adjö (ajö)
 • Proszę - Här är (he re)
 • Dziękuję - Tack (tak)
 • Przepraszam - Förtat (fölot)
 • Ile to kosztuje? - Vad kostar det? (wa kosta de)
 • Gdzie jest...? - Var ligger...? (wa ligger)
 • Tak - Ja (jo)
 • Nie - Nej (nej)
 • Nie rozumiem - Jag förstaar inte (ja försztor inte)

MIASTA
HELSINKI

Stolica i największe miasto Finlandii (zespół miejski 875 tys. mieszk.), położone na półwyspie nad Zatoką Fińską Morza Bałtyckiego; centrum życia gospodarczego, kulturalnego i naukowego Finlandii. Helsinki zostały założone w 1550 r. przez króla szwedzkiego Gustawa Wazę (w tym czasie Finlandia stanowiła część korony szwedzkiej). Prawa miejskie Helsinki otrzymały 19 lat później. W XVII i XVIII w. miasto było kilkakrotnie niszczone, a w XVIII w. zostało ufortyfikowane. W 1812 r. po zajęciu Finlandii przez Rosję, Helsinki zostały stolicą kraju. W 1918 r. miasto stało się stolicą niepodległej Finlandii. W czasie II wojny światowej Helsinki doznały poważnych zniszczeń, a po wojnie miasto zostało starannie odbudowane. W 1952 r. Helsinki były gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Po wojnie Helsinki - stolica kraju zachodniego, utrzymującego dobre kontakty z ZSRR - była miejscem międzynarodowych konferencji pokojowych. Sercem miasta jest Rynek Kauppatori ze statuą nimfy morskiej Havis Amanda i niezliczonymi kramami w których sprzedaje się warzywa i owoce, a po południu wyroby rzemieślnicze. Nieopodal znajduje się Pałac Prezydencki i ratusz miejski oraz zbudowany z czerwonej cegły gmach Uspenskin Kirkko - prawosławnej katedry Uspieńskiej. Na pięknym, klasycystycznym placu Senackim znajduje się najsłynniejsza sakralna budowla miasta - XIX-wieczna katedra luterańska (Tuomiokirkko), siedziba rządu republiki i gmach uniwersytetu. Suomenlinna (dosłownie: Zamek Finlandii) to zbudowana przez fińską armię w 1748 r. twierdza, rozciągająca się na kilka połączonych ze sobą wysepek. Finlandia Talo jest zbudowaną z czerwonego granitu nowoczesną siedzibą parlamentu, zaprojektowaną przez słynnego fińskiego architekta Alvara Aalto.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj