IRLANDIA

wsteczPAŃSTWO WYSPIARSKIE W EUROPIE ZACHODNIEJ, NAD OCEANEM ATLANTYCKIM

Irlandia, Éire, Ireland
Stolica: Dublin (Baile Átha Cliath)
Powierzchnia: 70 273 km2
Ludność: 3 924 tys. (2003)
Gęstość zaludnienia: 51,9 osoby/km2
Ustrój: republika
Podział administracyjny: 4 prowincje, 26 hrabstw, 4 miasta-hrabstwa
Język urzędowy: irlandzki, angielski
Jednostka monetarna: 1 funt irlandzki = 100 pensów
Grupy etniczno - rasowe: Irlandczycy (99%), pozostali (1%, gł. Anglicy)
Religie: katolicy (88%), anglikanie (3%), wyznawcy judaizmu (1%), pozostali (8%)
Przyrost naturalny: 1,07%o
Przeciętna dł. życia: 75,1 lat (mężczyźni 72,3 lat, kobiety 77,9 lat)
Ludność miejska: 58,1%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 17%, użytki zielone 71%, lasy 5%, pozostałe 10%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 10%, przemysł 27%, usługi 63%
PNB na 1 mieszk.: 18 340 USD
Zadłużenie:
Święto narodowe: 17 marca (Dzień Św.Patryka)


W średniowieczu Irlandczycy stanowili najbardziej wykształcone społeczeństwo Europy. W czasach, gdy wielu władców nie potrafiło pisać i czytać, w Irlandii istniały setki szkół prowadzonych przez pracowitych mnichów. Później kraj ten był obiektem najazdów Brytyjczyków i prześladowań rdzennej, celtyckiej ludności kraju, które, obok biedy, stały się przyczyną masowej emigracji Irlandczyków do Ameryki (dziś około 40 milionów obywateli USA przyznaje się do irlandzkich korzeni). O biedzie młodzi Irlandczycy mogą uczyć się z książek - w ostatniej dekadzie ich kraj był najszybciej rozwijającym się państwem Europy zachodniej i w niedługim czasie zdołał osiągnąć poziom zamożności Wielką Brytanię.


HISTORIA

W I tysiącleciu p.n.e. Irlandię zamieszkiwali Piktowie. W IV-III w. p.n.e. na wyspę przybyli Celtowie, tworząc, począwszy od III w. zalążki państw plemiennych. We wczesnym średniowieczu, po przyjęciu chrześcijaństwa (za sprawą św. Patryka w V w.) nastąpił szybki rozwój kultury i rozprzestrzeniania jej - za pośrednictwem misjonarzy - poza granice kraju. Od końca VIII w. Irlandia była celem najazdów Skandynawów, od 1171 r. Anglo-Normanów. W 1014 r. powstało - na krótko - państwo irlandzkie, zjednoczone pod berłem króla Briana Boru. W 1691 r. wyspa została ostatecznie zdobyta przez Anglików. W 1800 r. parlament w Londynie ogłosił Akt Unii, wcielający Irlandię do Wielkiej Brytanii. Pod rządami brytyjskimi rdzenna ludność kraju była prześladowana i nierzadko rugowana (na ziemi Irlandczyków osadzano Anglików i Szkotów). W XVIII-XIX w. nastąpiła masowa emigracja Irlandczyków za granicę przede wszystkim do USA (w ciągu stulecia od 1850 do 1950 r.) z Irlandii wyjechały prawie 4 miliony ludzi. W 1846 r. w Irlandii miała miejsce zaraza ziemniaczana, w wyniku której z głodu zmarło kilkaset tysięcy osób. W 1916 r. wybuchło powstanie wielkanocne, zakończone klęską powstańców, ale i rozkładem brytyjskiej administracji w Irlandii. W 1922 r. powstała niepodległa Irlandia (proklamowana już w 1919 r.), która nie obejmowała jednak Ulsteru na północnym wschodzie, najbardziej pro-brytyjskiej części kraju, zasiedlonej przez tysiące Szkotów. W 1937 r. kraj stał się republiką. W czasie II wojny światowej Irlandia zachowała neutralność. W 1949 r. Irlandia wystąpiła z Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 83 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 22 500 USD
 • Przyrost PKB: 6,9%
 • Eksport: 44 mld USD
 • Import: 32 mld USD
 • Inflacja: 3,4%
 • Bezrobocie: 18%

TURYSTYKA

Stopniowo wzrasta zainteresowanie Irlandią jako celem wyjazdów turystycznych. Corocznie kraj odwiedza około 10 milionów osób. Najwięcej turystów przybywa z Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Niemiec. Większość turystów odwiedza stolicę kraju - Dublin. Liczne kąpieliska nad Morzem Irlandzkim (np. Dún Laoghaire, Deilginis, Bri Chualann) przyciągają najczęściej mieszkańców stolicy kraju oraz turystów brytyjskich. Do najczęściej odwiedzanych ośrodków na południowym wschodzie Irlandii należą historyczne miasta Corcaigh i Luimneach. Na północnym zachodzie celem przyjazdów jest wybrzeże w okolicch Gaillimh, An Clochan oraz Bun Dobhrain.


KUCHNIA

Kuchnia Irlandii opiera się na dużym spożyciu mięsa, nabiału oraz ryb i owoców morza. Wśród mięs najpopularniejsza jest wołowina, baranina, wieprzowina. Mięso spożywa się często z ziemniakami. Irlandzkie produkty nabiałowe (przede wszystkim masło i sery - najsłynniejsze to Gubbeen i Cashel Blue) są dobrze znane poza granicami kraju. Popularnym pieczywem jest chleb razowy oraz biały chleb sodowy. Zachodnia część kraju (zwłaszcza w hrabstwie Gaillimh) słynie z ostryg. Irlandczycy piją mocną kawę, często z dodatkiem whisky lub bitej śmietany. Pamiątką po brytyjskiej zależności jest znaczna popularność herbaty. Najbardziej znanym piwem Irlandii jest mocny, ciemny Guinness, a puby, w których Guinness jest powszechnie pity, stanowią centrum życia towarzyskiego Irlandczyków.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Ambasada Republiki Irlandii, 02-614 Warszawa, ul. Teofila Lenartowicza 18.
 
Ambasada Polska w Irlandii: Dublin, 12 Ailesbury Rd.

Z Polski dojechać do Irlandii można przesiadając się w Anglii (na samolot lub prom). Najłatwiej jest w tym kraju przemieszczać się samochodem (w Irlandii obowiązuje ruch lewostronny). Dobrym sposobem zwiedzania kraju jest podróżowanie rowerem, ale na przeszkodzie staje kapryśna pogoda. Dość rozpowszechniony jest autostop. Komunikacja kolejowa łączy przede wszystkim miasta i nie jest zbyt szybka (istnieją liczne zniżki). Lepiej rozwinięty jest transport autobusowy (nierzadko synchronizowany z rozkładem jazdy pociągów). Banki są otwarte od 10.00 do 12.30 i od 13.30 do 15.00 (w wybrane dni do 17.00). Większość sklepów pracuje od 9.00 do 17.30. Język irlandzki jest językiem celtyckim z grupy goidelskiej. Posługuje się nim na co dzień około 20% mieszkańców państwa. Językiem powszechnie używanym w Irlandii (a także drugim językiem urzędowym) jest angielski.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 • Dzień dobry (rano / po południu / wieczorem) - Good morning / afternoon / evening
 • Do widzenia - Good bye
 • Proszę - Please / here you are
 • Przepraszam - Excuse me / I'm sorry
 • Ile to kosztuje? - How much is it?
 • Gdzie jest...? - Where is...?
 • Tak - Yes
 • Nie - No
 • Nie rozumiem - I don't understand

MIASTA
DUBLIN (BAILE ATHA CLIATH)

Stolica i największe miasto Republiki Irlandii (zespół miejski 1100 tys. mieszk.) położone na wschodzie kraju niedaleko ujścia rzeki An Life do Morza Irlandzkiego; centrum życia gospodarczego, kulturalnego i naukowego kraju oraz port morski. Dublin założyli w IX w. przybysze z Norwegii. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1172 r. Od XVII w. miasto było centrum irlandzkich ruchów niepodległościowego. W 1916 r. w Dublinie wybuchło tzw. powstanie wielkanocne skierowane przeciw Brytyjczykom. W 1919 r. w mieście proklamowano niepodległość, zaś dwa lata później Dublin stał się stolicą niezależnej Irlandii. Do cenniejszych zabytków miasta należy katedra św. Patryka z 1190 r. (odbudowana po zniszczeniach w XIX w.), wznosząca się na wysokość 93 m. Katedra Chrystusa (Christ Church Cathedral) wzniesiona w 1172 r. przez normandzkiego zdobywcę Dublina, została również odbudowana w XIX w. Zamek z początku XIII w., przebudowany w XVIII w., był w okresie brytyjskiej okupacji siedzibą wicekrólów angielskich, a obecnie służy do przyjmowania oficjalnych gości przez prezydenta Irlandii. Położony w parku Trinity College jest irlandzkim odpowiednikiem bardziej znanych angielskich uniwersytetów. Uczelnia została ufundowana w 1591 r. przez Elżbietę I. Leinster House, XVIII-wieczny budynek o dwu fasadach, jest obecnie siedzibą parlamentu republiki. W dawnym gmachu Parlamentu z początku XVIII w. mieści się jeden z banków. Dublińskie Muzeum Pisarzy (Dublin Writers' Museum) gromadzi pamiątki po pisarzach wywodzących się z Irlandii takich jak G.B. Shaw, J. Joyce, W. B. Yeats. Galeria Narodowa (National Gallery) posiada w swej kolekcji prace twórców francuskich, holenderskich, hiszpańskich i włoskich). Zwiedzać można siedzibę browaru Guinness. Ogród zoologiczny w Dublinie, otwarty w 1830 r., jest jednym z najstarszych na świecie. Park miejski Phoenix należy do największych miejskich parków w Europie.


CORK (CORCAIGH)

Miasto w południowo wschodniej części Irlandii (zespół miejski 285 tys. mieszk.) położone nad rzeką Lee, blisko jej ujścia do Oceanu Atlantyckiego; ośrodek przemysłowy, kulturalny, duży port nad Atlantykiem. Miasto zostało założone w VII w. W połowie XVII w. było oblegane przez wojska angielskie prowadzone przez Olivera Cromwella. Na XVII i XVIII w. przypada najszybszy rozwój miasta, jako ośrodka handlu masłem. W czasie wojny wyzwoleńczej 1919-1921 Cork zostało spalone. Najważniejszym zabytkiem miasta jest Katedra św. Fina Barre'a (St. Fin Barre's Cathedral) wzniesiona została w miejscu, gdzie święty patron założył w 606 r. szkołę. W dzwonnicy (Shandon Steeple) kościoła św. Anny (St. Anne's Church) znajdują się cenne 200-letnie "grające dzwony". W budynku opery odbywa się festiwal teatralny "Summer Revels", a we wrześniu - Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Crawford Art Gallery wystawia XVIII- i XIX-wieczne widoki miasta i prace współczesnych malarzy.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj