LIECHTENSTEIN

wsteczPAŃSTWO W ZACHODNIEJ EUROPIE

Liechtenstein, Księstwo Liechtenstein, Fürstentum Liechtenstein
Stolica: Vaduz
Powierzchnia: 160 km2
Ludność: 32 tys. (1999)
Gęstość zaludnienia: 200,6 osoby/km2
Ustrój: monarchia parlamentarna
Podział administracyjny: 11 komun
Język urzędowy: niemiecki
Jednostka monetarna: 1 frank szwajcarski = 100 rappów
Grupy etniczno - rasowe: Liechtensteinczycy (62,4%), Szwajcarzy (16%), Austriacy (8%), Niemcy (4%), pozostali (9,6%)
Religie: katolicy (83%), protestanci (7%), pozostali (10%)
Przyrost naturalny: 4,9%o
Przeciętna dł. życia: 78,1 lat (mężczyźni 75,6 lat, kobiety 80,7 lat)
Ludność miejska: 21%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 25%, użytki zielone 38%, lasy 19%, pozostałe 18%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 2%, przemysł 45%, usługi 53%
PNB na 1 mieszk.: 46 350 USD
Zadłużenie:
Święto narodowe: 15 sierpnia


To jedno z miniaturowych państw Europy jest reliktem średniowiecznego podziału Niemiec - częścią dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i, współcześnie, ostatnią niemieckojęzyczną monarchią. Liechtenstein słynie ze znaczków pocztowych, dobrego wina i hołubionej przez mieszkańców rodziny książęcej. Kraj ten jest oazą spokoju i dostatku, nie ustępującą poziomem życia swym zamożnym sąsiadom.


HISTORIA

Plemiona germańskie pojawiły się na terenie księstwa w IV-V w. We wczesnym średniowieczu obszary te znalazły się w granicach państwa Franków, po traktacie w Verdum (w 843 r.) w państwie wschodniofrankońskim, zaś od 962 r. w granicach I Rzeszy Niemieckiej. W 1342 r. utworzone zostało odrębne hrabstwo Vaduz, które po półwieczu znalazło się pod bezpośrednią zwierzchnością cesarza niemieckiego. W XV-XVII w. obszar dzisiejszego księstwa ucierpiał w wyniku powstań chłopskich oraz wojny trzydziestoletniej. W 1712 r. hrabstwo Vaduz i sąsiednie Schellenberg nabył rezydujący w Wiedniu książę Liechtenstein. W 1719 r. hrabstwa zostały zjednoczone i podniesione do rangi księstwa. W czasie wojen napoleońskich księstwo znalazło się w Związku Reńskim, po Kongresie Wiedeńskim (1815 r.) - w Związku Niemieckim, z którego wystąpiło wraz z Austrią w 1866 r. W XIX w. nastąpił szybki rozwój gospodarczy kraju. Ze względu na powiązania z Austrią, Liechtenstein nie został przyłączony do Cesarstw Niemiec w 1871 r. W obu wojnach światowych księstwo zachowało neutralność. Po I wojnie światowej Liechtenstein związał się blisko ze Szwajcarią (unia celna od 1923 r.).


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 3,5 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 38 000 USD
 • Przyrost PKB: b.d.
 • Eksport: b.d.
 • Import: b.d.
 • Inflacja: 3%
 • Bezrobocie: 0,3%

TURYSTYKA

Maleńki Liechtenstein jest chętnie odwiedzany przez turystów, traktujących go jak relikt minionych czasów. Księstwo odwiedza kilkakrotnie więcej turystów w stosunku do liczby mieszkańców, najwięcej z Niemiec, Szwajcarii, Austrii, USA i Wielkiej Brytanii. Turyści przybywają najczęściej do stolicy oraz górskiej gminy Triesenberg; ruch turystyczny rozkłada się równomiernie między sezonem letnim i zimowym. Infrastruktura turystyczna i wypoczynkowa jest bardzo dobrze rozwinięta (m.in. trasy narciarskie i rowerowe).


KUCHNIA

Kuchnia Liechtensteinu nie różni się od prostych i pożywnych, bazujących na mięsie, kiełbaskach oraz potrawach mącznych, kuchni najbliższych krajów - Austrii i niemieckojęzycznej części Szwajcarii. Podobnie jak sąsiedzi, mieszkańcy Liechtensteinu są zagorzałymi piwoszami.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Interesy Księstwa Liechtenstein w Polsce reprezentuje Ambasada Szwajcarii: Warszawa, ul. Al. Ujazdowskie 27, zaś interesy polskie w Liechtensteinie: Ambasada Polska w Szwajcarii: Berno, Elfenstrasse 20a
Do Liechtensteinu z obu sąsiednich państw kursują autobusy pocztowe: z Sagans i Buchs w Szwajcarii oraz z Feldkirch w Austrii. W samym Liechtensteinie najlepiej poruszać się rowerem lub niedrogim autobusem pocztowym. Karty kredytowe są honorowane w wielu miejscach. Numer kierunkowy kraju: 075.

Ludność Liechtensteinu mówi językiem niemieckim. Należy on do grupy języków germańskich i jest w użyciu także w Niemczech, Austrii, większej części Szwajcarii i we włoskim Tyrolu. Jako językiem rodzimym posługuje się nim około 120 mln osób. Językami obcymi, najlepiej opanowanymi przez mieszkańców księstwa są angielski i francuski.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Guten Morgen / Tag / Abend
 • Do widzenia - Auf Wiedersehen
 • Proszę - Bitte
 • Dziękuję - Danke
 • Przepraszam - Entschuldigung
 • Ile to kosztuje? - Wieviel kostet das?
 • Gdzie jest...? - Wo ist...?
 • Tak - Ja
 • Nie - Nein
 • Nie rozumiem - Ich verstehe nicht

MIASTA
VADUZ

Stolica i największe miasto Liechtensteinu (5 tys. mieszk.), położone jest u stóp Alp Retyckich, w pobliżu Renu. Vaduz wzmiankowany był po raz pierwszy w XII w., od XIV w. był siedzibą hrabiów, następnie namiestników i książąt. Od 1939 r. Vaduz jest siedzibą rządu i parlamentu Liechtensteinu. Miasteczko to jest przede wszystkim ośrodkiem turystycznym, a także - przynajmniej nominalnie - siedzibą wielu zagranicznych firm i towarzystw finansowych. Najważniejszym obiektem miasta jest zamek książęcy (Schloß Vaduz), wzniesiony w XIII w., przebudowany w XVI w. Warto odwiedzić Briefmarkenmuseum (Muzeum Znaczków Pocztowych) ze zbiorami znaczków, z których słynie ten maleńki kraj. Staatliche Kunstsammlung eksponuje dzieła sztuki niegdyś zgromadzone na zamku.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj