LUKSEMBURG

wsteczPAŃSTWO ŚRÓDLĄDOWE W EUROPIE ZACHODNIEJ

Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga, Grossherzogtum Luxemburg, Grand-Duché de Luxembourg, Grousherzogdem Lezebuurg
Stolica: Luksemburg (Lëtzebuerg, Luxemburg)
Powierzchnia: 2 586 km2
Ludność: 454 tys. (2003)
Gęstość zaludnienia: 167,4 osoby/km2
Ustrój: monarchia konstytucyjna
Podział administracyjny: 12 kantonów
Język urzędowy: luksemburski, francuski, niemiecki
Jednostka monetarna: euro
Grupy etniczno - rasowe: Luksemburczycy (77%), Portugalczycy (10%), Włosi (5%), Francuzi (3%), Belgowie (3%), pozostali (2%)
Religie: katolicy (95%), wyznawcy judaizmu (3%), protestanci (1%), pozostali (1%)
Przyrost naturalny: 1,25%o (2002)
Przeciętna dł. życia: 75,5 lat (mężczyźni 72,1 lat, kobiety 79 lat)
Ludność miejska: 89,1%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 24%, plantacje 1%, użytki zielone 20%, lasy 33%, pozostałe 22%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 2%, przemysł 26%, usługi 72%
PNB na 1 mieszk.: 43 570 USD
Zadłużenie:
Święto narodowe: 23 czerwca (urodziny Wielkiego Księcia)


Luksemburg, przed tysiącem lat ściśle związany z Rzeszą Niemiecką, przechodził w ciągu kolejnych stuleci z rąk do rąk potężniejszych monarchii. Tuż po II wojnie światowej kraj włączył się w budowanie nowej, nastawionej na współpracę, Europy, stając się jednym z najgorliwszych rzeczników integracji europejskiej. Liberalizm gospodarczy (w rankingu wolności gospodarczej kraj ten jest sklasyfikowany na drugim miejscu wśród 42 państw Europy) i skuteczne przyciąganie obcego kapitału (w małym mieście, jakim jest Luksemburg działa ponad 100 poważnych banków) uczyniło z Luksemburga najbogatsze państwo kontynentu.


HISTORIA

Obszar Luksemburga został w V w. zajęty przez germańskich Franków. W 1060 r. Luksemburg został hrabstwem w ramach I Rzeszy Niemieckiej. Władcy Luksemburga kilkakrotnie obejmowali tron cesarski, panowali także w Czechach, na Węgrzech i w Brandenburgii. W 1354 r. kraj został przekształcony w księstwo, zaś w 1443 r. Luksemburg został sprzedany Burgundii. Od końca XV w. księstwo zależne było od Habsburgów austriackich i hiszpańskich. W okresie napoleońskim kraj został włączony do Francji. Na mocy postanowień kongresu Wiedeńskiego w 1815 r., Wielkie Księstwo Luksemburga stało się państwem niezależnym (choć było związane unią personalną z Holandią, a w kraju stacjonowały wojska pruskie). Od 1842 r. Luksemburg był związany unią celną z krajami niemieckimi, a w okresie międzywojennym z Belgią. W 1867 r. księstwo uzyskało pełną niepodległość. W 1890 r. trwająca dotąd unia personalna z Holandią została zerwana. W 1940 r. Luksemburg został zajęty przez hitlerowskie Niemcy i wyzwolony przez aliantów na przełomie 1944/1945 r. W 1944 r. Luksemburg wszedł do unii celnej Beneluxu (wraz z Belgią i Holandią).


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 16 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 44 000 USD
 • Przyrost PKB: 3,0%
 • Eksport: włączony do bilansu handlowego Belgii
 • Import: włączony do bilansu handlowego Belgii
 • Inflacja: b.d.
 • Bezrobocie: 1,5%

TURYSTYKA

Niewielki Luksemburg, leżący w sercu Europy zachodniej jest chętnie odwiedzany przez turystów, choć dla większości z nich jest jedynie przystankiem na dalszej drodze. Corocznie księstwo odwiedza około 5 milionów turystów zagranicznych (tylko 1 milion nocuje na terenie państwa), przede wszystkim z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Ruch turystyczny koncentruje się w mieście Luksemburg oraz w Ardenach, na północy kraju.


KUCHNIA

Kuchnia Luksemburga łączy tradycje kulinarne sąsiednich narodów, z pewnymi preferencjami dla kuchni niemieckiej. W kuchni luksemburskiej spożywa się duże ilości mięsa i wędzone kiełbaski. Do popularniejszych lokalnych dań należą: judd mat gardebohn'en (solona wieprzowina z fasolą), jambon d'Ardennes (wędzona szynka ardeńska podawana z marynowana cebulą) oraz treipen (krwisty pudding). Luksemburczycy jedzą dużo ryb, m.in. pstrąga. Spożycie piwa w księstwie jest wysokie, a za najlepszą lokalną markę uchodzi Diekirch. Luksemburskie wina znad Mozeli przypominają niemieckie reńskie wina. Najpopularniejsze z nich to: Elbling, Rivaner i Riesling. Dużą popularnością cieszą się również dania obcych kuchni - włoskiej, francuskiej, chińskiej, hinduskiej.


NIEZBĘDNE INFORMACJE 

Konsulat Księstwa Luksemburg w Polsce: Warszawa, ul. Piwna 31/33 m. 13.
Konsulat Polski w Luksemburgu: 4, rue Pierre de Coubertin.

Kraj ten nie ma bezpośredniego połączenia z Polską, lecz można tam łatwo dostać się pociągiem lub autobusem z któregokolwiek z sąsiednich państw. Ze względu na niewielki rozmiar księstwa oraz odpowiednie trasy, idealnym środkiem lokomocji w Luksemburgu jest rower. Banki w Luksemburgu otwarte są od 8.30 do południa i następnie od 13.30 do 16.30. Karty kredytowe honorowane są w wielu miejscach. Sklepy pracują od 9.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00. Najłatwiejszym sposobem telefonowania jest korzystanie z kart telefonicznych (Telekaart - 50 lub 150 impulsów).

Językami urzędowymi kraju są: luksemburski, francuski i niemiecki. Francuski jest językiem romańskim, niemiecki - germańskim, zaś luksemburski ich mieszanką.

Język francuski należy do grupy języków romańskich i jest językiem rodzimym dla około 90 milionów ludzi. Poza Luksemburgiem jest używany we Francji, w Belgii, zachodniej Szwajcarii, na południowym wschodzie Kanady (Quebec), w byłych koloniach francuskich i belgijskich. Język niemiecki należy do grupy języków germańskich. Mówi nim 120 mln osób, poza Luksemburgiem w Niemczech, Austrii, dużej części Szwajcarii, Liechtensteinie i Południowym Tyrolu, w granicach Włoch.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA FRANCUSKIEGO

 • Dzień dobry / wieczór - Bon jour / soir
 • Do widzenia - Au revoir
 • Proszę - S'il vous plaît
 • Dziękuję - Merci
 • Przepraszam - Pardon
 • Ile to kosztuje? - Combien ça?
 • Gdzie jest...? - Qu est...?
 • Tak - Oui
 • Nie - Non
 • Nie rozumiem - Je n' est comprende pas

PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Guten Morgen / Tag / Abend
 • Do widzenia - Auf Wiedersehen
 • Proszę - Bitte
 • Przepraszam - Entschuldigung
 • Ile to kosztuje? - Wieviel kostet das?
 • Gdzie jest...? - Wo ist...?
 • Tak - Ja
 • Nie - Nein
 • Nie rozumiem - Ich verstehe nicht

MIASTA
LUKSEMBURG (LUKS.: LEZEBUURG / fr.: LUXEMBOURG / niem.: LUXEMBURG)

Stolica Księstwa Luksemburg (80 tys. mieszk.); gospodarcza, kulturalna i turystyczna stolica kraju, siedziba Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Obecnie wzrasta rola miasta jako centrum finansowego, targowego i siedziby organizacji międzynarodowych. Miasto zostało założone w końcu X w. u stóp zamku, wzniesionego w 963 r. Prawa miejskie Luksemburg uzyskał w 1244 r. Pałac Książęcy wzniesiony został w XVI w., a następnie przebudowany w XVIII i XIX w. Katedra Notre Dame (Cathédrale Notre-Dame) posiada cenne barokowe organy, a w jej krypcie znajduje się nagrobek XIV-wiecznego króla Czech - Jana Ślepego Luksemburskiego. Do cenniejszych zabytków należą także: kościół św. Marcina z X w. (przebudowywany w XV-XVII w.) i kolegium jezuickie z XVII w. Najstarsza z trzech wież Bramy Św. Michała została zbudowana w 1050 r. W bramie w czasie Rewolucji Francuskiej zainstalowana była gilotyna. Pozostałością miejskich fortyfikacji jest tzw. Cytadela św. Ducha (Citadelle du St-Espirit) z XVII w. Musée National (Muzeum Narodowe) w XVI-wiecznych budynkach prezentuje historię kraju od czasów kamienia łupanego po współczesność. W jego zbiorach znajduje się też kolekcja Bentinck-Thyssen z dziełami twórców XV-XIX w. (m.in. Brueghela, Rembrandta, Canaletta).

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj