MACEDONIA

wstecz 

PAŃSTWO ŚRÓDLĄDOWE W POŁUDNIOWO-WSCHODNIE EUROPIE

Macedonia, Makedonija, Republika Macedonii, Republika Makedonija
Stolica:  Skopje
Powierzchnia: 25,3 tys. km2
Ludność: 2,06 mln (2003)
Gęstość zaludnienia: 81 osób/km2
Ustrój: republika
Podział administracyjny: 34 gminy
Język urzędowy: macedoński
Jednostka monetarna: 1 denar (Den) = 100 deni
Grupy etniczno - rasowe:
Religie: prawosławni (50%)
Przrzyrost naturalny: 0,41%o (2002)
Przeciętna dł. życia: mężczyźni 72 lata, kobiety 77 lat
Gł. miasta (liczba mieszk. w tys.):
Ludność miejska:
Struktura użytkowania ziemi:
Struktura zatrudnienia:
PNB na 1 mieszk.: 1 600 USD
Zadłużenie:
Granica:
Długość granicy państwa:
Święto narodowe: 8 września (rocznica referendum dotyczącego suwerenności republiki w 1991r.)


Macedonia była przed rozpadem Jugosławii najuboższą z republik federacyjnych. Sytuację nowopowstałego państwa na arenie międzynarodowej utrudniała Grecja, która histerycznie reagowała na pozostanie nowej republiki przy nazwie, w jej pojęciu związanej wyłącznie z tradycją helleńską. W ostatnich tygodniach 2-milionowa Macedonia musi zmagać się z poważnym problemem albańskich uchodźców z graniczącego z republiką Kosowa, którzy masowo uciekają ze swego kraju przed represjami armii jugosłowiańskiej.


HISTORIA

Macedonia zajmuje północne tereny starożytnego państwa macedońskiego. Od połowy II w. p.n.e. kraj     podporządkowany był imperium rzymskiemu, a po podziale cesarstwa na zachodnie i wschodnie znalazł się we władaniu Bizancjum. W VI-VII w. obszar Macedonii został zasiedlony przez Słowian. W IX w. ludność kraju przyjęła chrześcijaństwo. Tereny zamieszkałe przez południowosłowiańskich Macedończyków zależne były w średniowieczu od władców bułgarskich i serbskich, zaś od 1389 do 1912 r. znajdowały się w granicach państwa tureckiego. W tym okresie nastąpiła znaczna islamizacja ludności Macedonii. Do 1918 r. obszar kraju został włączony do Serbii, po 1929 r. znajdował się w granicach Jugosławii. W latach 1940-1944 Macedonia znajdowała się pod okupacja (włosko-albańską, następnie niemiecką oraz bułgarską) W 1946 r. Macedonia powróciła do Jugosławii. W 1991 r., w związku z rozpadem Jugosławii, Macedonia ogłosiła niepodległość.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 3,5 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 1 600 USD
 • Przyrost PKB: 5,0%
 • Eksport: 1,3 mld USD
 • Import: 1,7 mld USD
 • Inflacja: 2,0%
 

TURYSTYKA

Macedonia jest krajem atrakcyjnym turystycznie, jednak niestabilna sytuacja w tej części Bałkanów nie pozwala na przyciągnięcie zbyt wielu turystów zagranicznych. Głównym ośrodkiem turystyki w kraju jest, poza ośrodkami miejskimi (Skopje, Titowo, Bitola), bogaty w zabytki okresu greckiego i bizantyjskiego rejon Jezior Ochrydzkiego i Prespa na granicy Macedonii z Albanią i Grecją.


KUCHNIA

Kuchnia Macedonii jest kuchnią typową dla Bałkanów, z wyraźnym wpływem kuchni tureckiej i greckiej. Popularnym w Macedonii daniem jest mousaka (plastry mięsa z ziemniakami), spożywa się kebab, gulasz, fasolę pieczoną z cebulą, nadziewaną paprykę, mięso z grilla, potrawę burek (ciasto z farszem z mięsa lub grzybów). Macedończycy spożywają również znaną w całym regionie (a pochodzącą z kuchni greckiej) sałatkę szopską. Na jeziorem Ochrydzkim spożywa się dużo ryb (np. pstrąga gotowanego z pomidorami i pietruszką). W Macedonii produkuje się wiele rodzajów wina. Popularnym mocniejszym napojem jest znana na całych Bałkanach i wyrabiana z winogron i śliwek rakia.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Ambasada Republiki Macedonii, 02-738 Warszawa, Dominikańska 15, tel.: 843-13-26, 644-46-72, 853-46-72, faks: 843-13-26, e-mail: ambrmwar@zigzag.pl
 
Biuro Konsularne Polski w Macedonii: Skopie, ul. Djuro Djakovic 50.

Polska nie ma bezpośredniego połączenia z tym krajem, do Macedonii najłatwiej jest dotrzeć z bardziej stabilnych krajów Bałkańskich - Grecji lub Bułgarii. Język macedoński należy do grupy języków południowo- słowiańskich, lecz w kraju powszechna jest także znajomość bardzo zbliżonego języka serbskiego.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA SERBSKIEGO

 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Dobre jutro / Dobar ban / Dobro vecxe
 • Do widzenia - Dovidyenja
 • Proszę – Molimte
 • Dziękuję - Hvala
 • Przepraszam – Izvinite
 • Tak – Da
 • Nie – Ne
 • Nie rozumiem – Ne razumem
 

MIASTA
SKOPIE (SKOPJE)

Największe miasto i stolica Macedonii (545 tys. mieszk.), położona malowniczo nad rzeką Wardar; główny ośrodek gospodarczy i kulturalny kraju. W starożytności istniała tu iliryjska osada Scupi, która następnie należała do helleńskich Macedończyków i Rzymian. W XIV w. miasto było stolicą serbskiego carstwa Stefana Duszana. Od 1945 r. Skopie jest stolicą Macedonii. W 1963 r. zostało zniszczone w 80% przez trzęsienie ziemi. W odbudowie miasta brała udział grupa polskich architektów. Od 1991 r. Skopie, wraz z uzyskaniem niepodległości przez Macedonię, zostało stolicą republiki. Mimo zniszczeń, spowodowanych przez trzęsienie ziemi, w mieście zachowało się wiele cennych obiektów historycznych. Ruiny rzymskie oraz kamienny most pochodzą z czasów rzymskich (bądź bizantyńskich). Meczety (m.in. Mustafa-Pasza i Gazi-Isabega), mauzoleum Turbe Alti Ajak oraz łaźnie pamiętają czasy długiej tureckiej obecności w Macedonii. W jednej z łaźni - Daut-Paszin Amama zbudowanej w XV w. znajduje się interesująca galeria sztuki. Cerkiew św. Spasa pochodzi z XVII-XIX w. W pobliżu miasta znajduje się wiele bizantyjskich monastyrów z XI-XIV w. W mieście warto zwiedzić także bazar i pełne wąskich uliczek stare miasto, gdzie najlepiej zachowała się atmosfera tureckiego Skopie. Historię kraju przybliżyć może interesujące Muzeum Macedońskie.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj