MALTA

wstecz 

PAŃSTWO WYSPIARSKIE W POŁUDNIOWEJ EUROPIE, NA MORZU ŚRÓDZIEMNYM

Malta, Republika Malty, Repubblika ta' Malta, Republic of Malta
Stolica: Valletta
Powierzchnia: 316 km2
Ludność: 400 tys. (2003)
Gęstość zaludnienia: 1212 osób/km2
Ustrój: republika prezydencka
Data przystąpienia do Unii: 2004r.
Bezrobocie: 4,5 %
Podział administracyjny: 6 okręgów (60 gmin)
Język urzędowy: maltański, angielski
Jednostka monetarna: 1 lir maltański = 100 centów = 1000 milów
Grupy etniczno - rasowe: Maltańczycy (96%), Brytyjczycy (2%), pozostali (2%)
Religie: katolicy (93%), anglikanie (2%), pozostali (5%)
Przyrost naturalny: 0,73%o
Przeciętna dł. życia: 77,3 lat (mężczyźni 74,9 lat, kobiety 79,8 lat)
Ludność miejska: 89,3%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 38%, plantacje 3%, użytki zielone 59%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 2%, przemysł 26%, usługi 72%
PNB na 1 mieszk.: 9430 USD
Zadłużenie: 1034 mln USD
Święto narodowe: 21 września (Dzień Niepodległości, 1974)

 


Malta, niegdyś znana jako gniazdo rycerzy joannitów, zakonu powstałego w celu wspierania krucjat, dziś należy do najczęściej odwiedzanych krajów południa Europy. Poza słońcem i ciepłym morzem tego leżącego pomiędzy Sycylią i tunezyjskimi wybrzeżami Afryki kraju, turystów przyciąga znana gościnność mieszkańców i powszechna tu znajomość języka angielskiego.


HISTORIA

Malta została około 1400 r. p.n.e. skolonizowana przez Fenicjan, następnie zajęta przez osadników greckich, Kartagińczyków, Rzymian. W 60 r. u wybrzeży Malty rozbił się statek przewożący Apostoła Pawła. W wyniku działalności misyjnej Apostoła ludność wyspy przyjęła chrześcijaństwo. W 870 r. kraj opanowali Arabowie. W 1091 r. Malta została zdobyta przez Normanów, którzy wcześniej podbili Sycylię. W 1530 r. Maltę zajęli rycerze zakonni Joannici (zwani także Kawalerami Maltańskimi). W 1565 r. garstka rycerzy zakonnych odparła najazd turecki. W 1798 r. wyspa została podbita przez Napoleona. W latach 1800-1802 Francuzów zastąpili na wyspie Brytyjczycy, przywołani na pomoc przez Maltańczyków. Ustalenia Kongresu Wiedeńskiego (1814-1815) potwierdziły przynależność Malty do Korony Brytyjskiej. Władza Brytyjczyków na wyspie utrzymywała się przez ponad 150 lat. W czasie II wojny światowej Malta była brytyjską bazą wojenną i obiektem licznych nalotów niemieckich i włoskich. W 1964 r. Malta uzyskała niepodległość, stając się w 1974 r. republiką we Wspólnocie Brytyjskiej (Commonwealth). W 1989 r. na Malcie odbył się pierwszy szczyt Bush-Gorbaczow.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 4,1 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 11 000 USD
 • Przyrost PKB: b.d.
 • Eksport: b.d.
 • Import: b.d.
 • Inflacja: 2,5%
 • Bezrobocie: 4%

TURYSTYKA

Malta ze względu na swe położenie na Morzu Śródziemnym, warunki klimatyczne, bogatą historię, rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i rozsądne ceny należy do popularniejszych miejsc wypoczynkowe w Europie. Ten maleńki wyspiarski kraj jest odwiedzany przez 1-1,5 miliona turystów rocznie. Połowa przyjezdnych to Brytyjczycy, znaczny odsetek stanowią także Niemcy, Francuzi, Włosi i Skandynawowie. Większość turystów spędza urlop w wysokiej klasy ośrodkach wypoczynkowych i hotelach na wybrzeżu, wielu zwiedza także stolicę kraju - Valettę i dawną stolicę wyspy - Mdinę oraz odwiedza prehistoryczne świątynie Hal Saflieni i Ggantija.


KUCHNIA

Kuchnia maltańska jest prosta i pożywna. Do najpopularniejszych potraw maltańskich należy torta tal-lampuki (rybny pasztet z warzywami - pomidorami, cebulą i szpinakiem), biz-zalza (potrawa z królika), timpana (zapiekany makaron z siekaną wołowiną), ross il-forn (ryż z kawałkiem wołowiny lub wieprzowiny zapiekanej z serem). Najlepsze wina maltańskie to: Marsovin (czerwone, różowe i białe), Lachryma Vitis (czerwone i białe). Dużym wzięciem cieszą się także produkowane na Malcie piwa (Cisk Lager, Hop Leaf i lokalny Löwenbrau). Kinnie to popularny napój ziołowy.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Konsulat Malty, 00-370 Warszawa, Szczygla 8/16, tel.: 853-75-31, faks: 853-75-33.
 
Konsulat Polski na Malcie: La Valetta, 60, Soulth Street.

Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski do tego kraju. Najlepszym sposobem poruszania się po Malcie jest korzystanie z komunikacji autobusowej i promowej. Na drogach Malty obowiązuje ruch lewostronny. Banki otwarte są od 8.30 do 12.30, w soboty do południa (w ciągu miesięcy letnich banki pracują odpowiednio do 12.00 i 11.30). W centrach turystycznych banki pracują także po południu. Sklepy pracują od poniedziałku do soboty w godzinach: 9.00-13.00 i 16.00-19.00. Językiem urzędowym na Malcie jest angielski i maltański. Wielu Maltańczyków zna również język włoski.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 • Dzień dobry (rano / po południu / wieczorem) - Good morning / afternoon / evening
 • Do widzenia - Good bye
 • Proszę - Please / here you are
 • Przepraszam - Excuse me / I'm sorry
 • Ile to kosztuje? - How much is it?
 • Gdzie jest...? - Where is...?
 • Tak - Yes
 • Nie - No
 • Nie rozumiem - I don't understand

MIASTA
LA VALETTA

Stolica Republiki Malty i siódme według wielkości miasto kraju (9 tys. mieszk.), położona na wyspie Malcie; duży ośrodek turystyczny. Historia miasta związana jest silnie z zakonem rycerzy św. Jana, do, których wyspa należała w latach 1530-1798. Wśród zabytków miasta uwagę zwraca katedra św. Jana (St. John's co-Cathedral), należąca do rycerzy-zakonników Joannitów, zbudowana w 1578 r. Katedra jest uważana za najcenniejszy zabytek Malty. W muzeum przy katedrze oglądać można m.in. obraz Caravaggia "Ścięcie św. Jana" oraz cenne tapiserie. Pałac Wielkich Mistrzów (Palace of the Grand Masters), wzniesiony również w XVI w. jest siedzibą parlamentu maltańskiego. Na jego tyłach zwiedzać można zbrojownię zakonną. Historię Malty przybliża Narodowe Muzeum Archeologiczne (cenne znaleziska z Tarxien, Hagar Qim i Hypogeum). W Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych (National Museum of Fine Arts) znajdują się prace Tiepola, Tintoretta i lokalnych malarzy.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj