MOŁDAWIA

wstecz 

PAŃSTWO ŚRÓDLĄDOWE W POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ EUROPIE

Mołdawia, Moldova, Republika Mołdawii, Republica Moldova
Stolica: Kiszyniów (Chisinau)
Powierzchnia: 33 800 km2
Ludność: 4 439 tys. (2003)
Gęstość zaludnienia: 131 osoby/km2
Ustrój: republika
Podział administracyjny: 40 rejonów i 10 rejonów miejskich
Język urzędowy: mołdawski
Jednostka monetarna: 1 lej mołdawski = 100 bani
Grupy etniczno - rasowe: Mołdawianie (64,5%), Ukraińcy (13,8%), Rosjanie (13%), Gagauzi (3,5%), Bułgarzy (2%), pozostali (3,2%)
Religie: prawosławni (80%), wyznawcy judaizmu (5%), pozostali (15%)
Przyrost naturalny: 0,09%o (2002)
Przeciętna dł. życia: 66,1 lat (mężczyźni 62,3 lat, kobiety 69,8 lat)
Ludność miejska: 53,6%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 50%, plantacje 13%, użytki zielone 9%, lasy 6%, pozostałe 22%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 46%, przemysł 14%, usługi 40%
PNB na 1 mieszk.: 410 USD
Zadłużenie: 1040 mln USD
Święto narodowe: 27 sierpnia (ogłoszenie niepodległości w 1991r.)


Mołdawia przez większą część swej historii powiązana była z Rumunią, następnie w okresie napoleońskim znalazła się w granicach Rosji. Dzisiejsza, powstała po rozpadzie ZSRR, Republika Mołdawii pozostaje krajem niezależnym i trudno ocenić, czy dzieje się tak dlatego, że żyjąca tam rumuńska większość obawia się reakcji silnej rosyjskiej armii, stacjonującej w Naddniestrzu, czy też tak bardzo ceni nieoczekiwanie zdobytą niepodległość. Wydaje się, że najpoważniejszym zadaniem stojącym przed ekipą rządzącą tym jednym z najuboższych państw Europy jest wprowadzenie skutecznej reformy gospodarczej i powstrzymanie postępującej recesji.


HISTORIA

W XII i XIII w. północna część obecnej Mołdawii znajdowała się w granicach księstw ruskich (halickiego i halicko-wołyńskiego). Hospodarstwo Mołdawskie w XIV-XVI w. znajdowało się w orbicie zainteresowania Polski, Węgier oraz Turcji. W XVI w. kraj został podporządkowany Turcji. W 1812 r. Rosja włączyła do swojego terytorium Besarabię (obszar pomiędzy rzekami Dniestr i Prut). Po 1919 r. obszar ten znajdował się w granicach Rumunii. W 1940 r. Besarabia została zajęta przez Związek Radziecki. Besarabia wraz z Naddniestrzem utworzyła Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką w ramach ZSRR. W czasie II wojny światowej Besarabia na krótko znalazła się w granicach Rumunii. Po rozpadzie ZSRR stanowiące część Mołdawii Naddniestrze i Gaugazja, zamieszkałe przede wszystkim przez Rosjan i Ukraińców utworzyły niezależne republiki. Recesja spowodowała wojnę domową (1990-1992), która jednak nie przyniosła rozstrzygnięcia - Nadniestrze jest obsadzone przez armię rosyjską. Mołdawia w 1991 r. ogłosiła niepodległość i w tym samym roku przyłączyła się do Wspólnoty Niepodległych Państw. Kwestia ewentualnego przyłączenia się Mołdawii do Rumunii została odrzucona w referendum przeprowadzonym w 1993 r.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 2,3 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 500 USD
 • Przyrost PKB: -2,0%
 • Eksport: 0,8 mld USD
 • Import: 1,1 mld USD
 • Inflacja: 13%
 • Bezrobocie: b.d.

TURYSTYKA

Turystyka nie należy do najlepiej rozwiniętych działów gospodarki Mołdawii. Infrastruktura turystyczna kraju jest uboga, a liczba zagranicznych turystów niewielka. Wśród odwiedzających Mołdawię przeważają Rumuni, Ukraińcy i Rosjanie. Większość przyjezdnych odwiedza duże miasta kraju: Kiszyniów, Bielcy, Bendery i Tyraspol (w Naddniestrzu).


KUCHNIA

Kuchnia Mołdawii przypomina kuchnię sąsiedniej Rumunii. Popularnym daniem mołdawskim jest kukurydziana mamaliga z dodatkim sera i masła, nieco przypominająca włoską pulentę. Z mięs jada się głównie wieprzowinę i wołowinę. Sarmale to rodzaj gołąbków owijanych w liście marynowanej kapusty. W kraju spożywa się znane z kuchni rumuńskiej zupy ciorbă i supă. Mołdawia obfituje w owoce i warzywa, produkuje się tu także dobre wina, szampan, śliwowicę i koniaki.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Ambasada Republiki Mołdawii, 02-634 Warszawa, Miłobędzka 12, tel.: 844-72-78, faks: 646-20-99.
 
Ambasada Polska w Mołdawii: Kiszyniów, Str. Plamadeala 3.

Polska nie utrzymuje bezpośredniego połączenia z Mołdawią. Z Polski do Mołdawii najłatwiej dotrzeć z sąsiednich krajów - Rumunii, ewentualnie z Ukrainy.

Językiem urzędowym w Mołdawii jest język rumuński, należący do grupy języków romańskich, powszechnie znany jest także język rosyjski.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA RUMUŃSKIEGO

 • Dzień dobry - Banuă ziua (Banu-ze-ua)
 • Proszę - Va rog (Vu rog)
 • Dziękuję - Mulţumesc (Mul-tu-mesk)
 • Ile to kosztuje? - Cit costă? (Kit kostu)
 • Gdzie jest...? - Unde...? (Un-de)
 • Tak - Da (Da)
 • Nie - Nu (nu)
 • Nie rozumiem - Nu inţeleg (Nu-in-celeg)

MIASTA
KISZYNIÓW (CHIŞINAU)

Stolica i największe miasto Mołdawii (765 tys. mieszk.), położone w centralnej części republiki nad rzeką Byk; główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Miasto powstało w połowie XV w. Przez dłuższy czas Kiszyniów nie odgrywał ważniejszej roli w historii kraju. W okresie międzywojennym miasto znajdowało się w granicach Rumunii. W czasie okupacji hitlerowskiej Kiszyniów został poważnie zniszczony. Do najcenniejszych zabytków miasta należą: XVIII-wieczna cerkiew Mazarakijowska z charakterystycznymi kopułami w kształcie dzwonów, sobór katedralny z 1840 r., XIX-wieczna cerkiew Grigorgijewska, łącząca cechy architektury klasycystycznej i mołdawskiej, drewniana cerkiew Michała Archanioła z XVIII w. W mieście zachowało się ponadto wiele klasycystycznych gmachów z I połowy XIX w. Muzeum A. S. Puszkina prezentuje pamiątki po słynnym rosyjskim poecie.

 

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj