MONAKO

wstecz 

PAŃSTWO W POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ EUROPIE, NAD MORZEM LIGURYJSKIM

Monako, Monaco, Księstwo Monako, Principauté de Monaco
Stolica: Monako (Monaco-Ville)
Powierzchnia: 1,95 km2
Ludność: 32 tys. (2003)
Gęstość zaludnienia: 1,64 tys. osób/km2
Ustrój: konstytucyjna monarchia dziedziczna
Podział administracyjny: 4 dzielnice
Język urzędowy: francuski
Jednostka monetarna: 1 frank francuski = 100 centymów
Grupy etniczno - rasowe: Francuzi (47%), Włosi (17%), Monageskowie (15%), pozostali (21%, gł. Niemcy, Brytyjczycy)
Religie: katolicy (90%), protestanci (6%), pozostali (4%)
Przyrost naturalny: 0,45%o
Przeciętna dł. życia: 78,8 lat (mężczyźni 75 lat, kobiety 82,3 lat)
Ludność miejska: 100%
Struktura użytkowania ziemi: teren w pełni zurbanizowany (100%)
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 0%, przemysł 13%, usługi 87%
PNB na 1 mieszk.: 27 900 USD
Święto narodowe: 19 listopada


Monako jest najzamożniejszym i najdroższym skrawkiem ziemi w Europie. Za sprzedane 100-metrowe mieszkanie w Monako czy Monte Carlo obywatel księstwa może po drugiej stronie granicy, np. w Nicei, kupić piętrową willę. Sławy temu miejscu przydaje najbardziej znane na świecie kasyno gry w Monte Carlo, rozgrywany tam rajd o tej samej nazwie, sławni zagraniczni obywatele księstwa, którzy nie chcieli z fiskusem swych rodzimych krajów dzielić się wysokimi dochodami oraz burzliwe życie członków rodziny książęcej.


HISTORIA

Pierwszą osadę na terenie Monako założyli prawdopodobnie Fenicjanie. W czasach rzymskich istniało tu miasto zwane Portus Herculis Monoeci. Od X w. obszar księstwa zależny był od Genui. Od 1297 r. władzę w Monako sprawują przedstawiciele genueńskiego rodu Grimaldich. Od 1346 r. Monako było księstwem zależnym od Genui. Niepodległość księstwa została uznana przez sąsiednie kraje - Francję i Sabaudię w 1489 r. Od 1524 r. księstwo znajdowało się pod opieką Hiszpanii, a od 1641 r. - Francji. W czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej zostało w 1793 r. zaanektowane przez potężnego sąsiada i znajdowało się w granicach Francji do 1814 r. Wówczas znalazło się pod opieką Królestwa Sardynii, od 1860 r. - Francji. W 1865 r. wprowadzono unię celną z Francją. W 1911 r. zakończyły się rządy absolutne i wprowadzono monarchię konstytucyjną. W 1918 r. Monako zawarło z Francją traktat na podstawie którego kraj ten jest gwarantem bezpieczeństwa księstwa. W 1962 r. przyjęto konstytucję, która potwierdziła, że Monako jest monarchią konstytucyjną. Układ z Francją stanowi, że po wygaśnięciu panującej dynastii Grimaldich, Monako stanie się integralną częścią Francji.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 131 mld USD
 • Produkt krajowy PKB: 1,5 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: powyżej 50 000 USD
 • Przyrost PKB: b.d.
 • Eksport: włączony do bilansu handlowego Francji
 • Import: włączony do bilansu handlowego Francji
 • Inflacja: b.d.

TURYSTYKA

Monako, położone malowniczo na naturalnych tarasach nad Morzem Liguryjskim należy od około 150 lat do najbardziej znanych i chętniej odwiedzanych - zwłaszcza przez ludzi bardzo zamożnych - rejonów południowej Europy. Każdego roku do Monako przybywa ponad 1 milion turystów, najwięcej z Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Głównym ośrodkiem turystycznym księstwa jest Monte Carlo. W La Condamine znajduje się port jachtowy i liczne agencje turystyczne oraz banki. Stolica kraju - Monako - jest siedzibą książęcą (z zabytkowym pałacem i katedrą).


KUCHNIA

Kuchnia Monako generalnie łączy wpływy francuskie i włoskie (rdzenni Monakijczycy stanowią zaledwie piątą część ludności księstwa). Wpływy włoskie zauważyć można w cieszącej się wielką popularnością pizzy. Spożywa się tu wiele wyrafinowanych potraw z frutti di mare oraz warzywa i owoce z pobliskiej francuskiej Prowansji. Popularnym daniem lokalnym jest stocafi - gulasz rybny z czarnymi oliwkami, do którego pije się koniak. Wielką popularnością cieszą się wina francuskie.

Dla zamożnej klienteli, odwiedzającej księstwo, dostępne są dania najrozmaitszych kuchni światowych, choć najpowszechniejsze są potrawy francuskie.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Interesy Księstwa Monako w Polsce reprezentuje Ambasada Francji w Polsce: Warszawa, ul. Piękna 1.
Interesy Polski w Monako reprezentuje Ambasada Polska we Francji: Paryż, rue Talleyrand 1.

Do Monako najłatwiej dostać się z oddalonej o 16 km Nicei (z którą Polska ma bezpośrednie połączenie lotnicze i autobusowe). Ze względu na rozmiar księstwa nie ma konieczności korzystania z komunikacji - najłatwiej i najprzyjemniej jest poznać je w czasie pieszych wędrówek (całe państwo ma zaledwie około 4 km długości). Korzystanie z kart kredytowych jest powszechne. Językiem urzędowym w Monako jest francuski, należący do grupy języków romańskich. Jest on używany przez 90 milionów ludzi (we Francji, Belgii, w Luksemburgu, w zachodniej Szwajcarii, na południowym wschodzie Kanady (Quebec), w Monako i w byłych koloniach francuskich i belgijskich).


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA FRANCUSKIEGO

 • Dzień dobry / wieczór - Bon jour / soir
 • Do widzenia - Au revoir
 • Proszę - S'il vous plaît
 • Dziękuję - Merci
 • Przepraszam - Pardon
 • Ile to kosztuje? - Combien ça?
 • Gdzie jest...? - Qu est...?
 • Tak - Oui
 • Nie - Non
 • Nie rozumiem - Je n' est comprende pas

MIASTA
MONTE CARLO

Największe miasto Księstwa Monako (13 tys. mieszk.), położone nad Morzem Liguryjskim; duży ośrodek turystyczny i uzdrowisko na Lazurowym Wybrzeżu. Monte Carlo słynie z krytego miedzianym dachem kasyna gry, otwartego w 1878 r. i Letniego Kasyna na północno-wschodnim krańcu miasta. Liczne reprezentacyjne budowle miasta pochodzą przede wszystkim z XIX w. i I połowy XX w. W mieście działa znana rozgłośnia radiowa i są rozgrywane prestiżowe rajdy Monte Carlo. Musée National des Autometes et Poupées d'Autrefois mieszczące się w pięknej XIX-wiecznej willi posiada kolekcję lalek i mechanicznych figurek z XVIII i XIX w.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj