SAN MARINO

wstecz 

PAŃSTWO ŚRÓDLĄDOWE W POŁUDNIOWEJ EUROPIE 

Stolica: San Marino
Powierzchnia: 61  km2
Ludność:  28 tys. (2003)
Gęstość zaludnienia:  413,2 osoby/km2
Ustrój: republika
Bezrobocie: %
Długość autostrad: km
Podział administracyjny: 9 okręgów (castelli = zamków)
Język urzędowy: włoski
Jednostka monetarna: euro
Grupy etniczno - rasowe: Sanmarińczycy (79,7%), Włosi (19,3%), pozostali (1%)
Religie: katolicy (93%), pozostali (7%)
Przyrost naturalny: 1,41%o
Przeciętna dł. życia:  mężczyźni 78 lat, kobiety 85 lat (2002)
Gł. miasta (liczba mieszk. w tys.): Serravalle (7), San Marino (4)
Ludność miejska: 96%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 74%, użytki zielone 22%, pozostałe 4%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 1%, przemysł 42%, usługi 57%
PNB na 1 mieszk.:  20 000 USD
Zadłużenie: mln USD
Święto narodowe:


San Marino jest najstarszą nieprzerwanie istniejącą w Europie republiką. Swą niezależność kraj zachował głównie dzięki brakowi agresywnych planów ze strony jednoczących się w XIX w. Włoch. Dziś ten maleńki kraj, słynący z zamków na wysokich wzgórzach, pięknych krajobrazów oraz tamtejszych znaczków pocztowych, znajduje się na trasie przejazdu prawie każdej wycieczki udającej się do Rzymu i na południe Italii.


HISTORIA

San Marino ukształtowało się w III i IV w. (początki w 301 r.). Od 885 r. datuje się nieprzerwana państwowość niewielkiej republiki. Obecne granice San Marino ukształtowane zostały w XII w. Państwo miało wówczas charakter komuny miejskiej, a od 1263 r. San Marino stało się republiką, uzależnioną od pobliskiego miasta Urbino. W 1740 r. kraj uzyskał pełną niezależność. W okresie jednoczenia się Włoch w XIX w. San Marino nie przyłączyło się do Italii. W 1897 r. San Marino związało się z Włochami tzw. traktatem przyjaźni (został on odnowiony w 1954 r.). W czasie ostatniej wojny republika była (w latach 1943-1944) okupowana przez hitlerowskie Niemcy. W wyzwalaniu San Marino brali udział żołnierze II Korpusu Polskiego.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 0,3 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 16 000 USD
 • Przyrost PKB: b.d.
 • Eksport: b.d.
 • Import: b.d.
 • Inflacja: 3,3% (2001)

  TURYSTYKA

Maleńkie San Marino jest corocznie odwiedzane przez 3-4 milionów turystów udających się dalej do Rzymu i na południe Włoch. Dla republiki turystyka jest jednym z najważniejszych źródeł dochodu. Najczęściej odwiedzanym ośrodkiem jest pełna zabytków maleńka stolica republiki - miasto San Marino.


KUCHNIA

Kuchnia San Marino nie różni się w zasadniczy sposób od kuchni sąsiednich regionów Włoch. Ze względu na bliskość Adriatyku mieszkańców republiki spożywają wiele potraw rybnych (np. zupę rybną brodetto znaną na prawie całym włoskim wybrzeżu Adriatyku). Wśród owoców uprawia się w Republice brzoskwinie i nektaryny. Mieszkańcy San Marino spożywają także znane z kuchni włoskiej pizze, makarony (spagetti) oraz pulentę.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Interesy San Marino w Polsce reprezentuje Ambasada Włoch: Warszawa, ul. pl. J. H. Dąbrowskiego 6.
Interesy Polski w San Marino reprezentuje Ambasada Polska we Włoszech: Rzym, Monte Paridi, via P. P. Rubens 20.

Do San Marino można łatwo dostać się z pobliskich miast włoskich: Rimini, Pesaro czy Urbino. Ze względu na rozmiary Republiki (wielkość 1/8 Warszawy) najlepszym sposobem na poznawanie jej jest korzystanie z roweru lub urządzenie sobie pieszej wycieczki. Językiem urzędowym w San Marino jest język włoski, należący do grupy języków romańskich. Językiem włoskim posługuje się około 70 milionów osób (we Włoszech, południowej Szwajcarii, na Korsyce i w San Marino).


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA WŁOSKIEGO

 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Buon giorno / Buon pomeriggio / Buona sera
 • Do widzenia - Arrivedeci
 • Proszę - Per favore
 • Dziękuję - Grazie
 • Przepraszam - Scusa
 • Tak - Si
 • Nie - No
 • Nie rozumiem - Non capisco

MIASTA
SAN MARINO

Stolica republiki San Marino (5 tys. mieszk.); duży ośrodek turystyczny. W miasteczku zachowały się ruiny murów obronnych z XIII-XVI w., trzy twierdze z XI-XIX w., kilka zabytkowych kościołów (m.in. bazylika San Marino z XIX w., kościół św. Franciszka z XIV-XIX w., św. Piotra z XVI w.). Wśród pałaców miasta najcenniejsze są Valloni z XV-XVII w., oraz del Governo z XIX w. Wielką atrakcją miasta San Marino jest Muzeum Filatelistyczno- Numizmatyczne.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj