SŁOWACJA

wsteczPAŃSTWO ŚRÓDLĄDOWE  W EUROPIE ŚRODKOWEJ 

Słowacja, Slovensko, Republika Słowacka, Slovenská republika
Stolica: Bratysława (Bratislava)
Powierzchnia: 49 034 tys. km2
Ludność:  5 401 tys. (2003)
Gęstość zaludnienia:  110,1 osoby/km2
Ustrój: republika
Bezrobocie: %
Długość autostrad: km
Podział administracyjny: 8 okręgów (krajów)
Język urzędowy: słowacki
Jednostka monetarna: 1 korona słowacka = 100 halerzy
Grupy etniczno - rasowe: Słowacy (85,7%), Węgrzy (10,6%), Romowie (1,6%), pozostali (2,1% gł. Czesi, Ukraińcy, Niemcy, Polacy, Rosjanie)
Religie: katolicy (60%), protestanci (8%), prawosławni (4%), bezwyznaniowcy (10%), pozostali (18%)
Przyrost naturalny: 1,3%o
Przeciętna dł. życia:  72,3 lat (mężczyźni 68,4 lat, kobiety 76,3 lat)
Gł. miasta (liczba mieszk. w tys.): Bratysława (452), Koszyce (243), Preszów (94), Nitra (88), Żylina (87)
Ludność miejska: 60%
Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 33%, użytki zielone 17%, lasy 39%, pozostałe 11%
Struktura zatrudnienia: rolnictwo 9%, przemysł 37%, usługi 54%
PNB na 1 mieszk.:  3 700 USD
Zadłużenie: 9 989 mln USD
Święto narodowe:


Słowacja, niegdyś część Węgier, później prowincjonalny region monarchii Habsburgów, a następnie uboższa część Czechosłowacji, stała się po pokojowym rozpadzie w 1993 r. po raz pierwszy w swej historii państwem niepodległym. Władzę w kraju objął jeden z ojców podziału - Vladimir Mečiar, który wprowadził rządy silnej ręki wobec mniejszości narodowych (głównie Węgrów i Romów), prowadził walkę z prezydentem Kovačem, ograniczył wolności obywatelskie i zwalczał nieprzychylne mu niezależne media. W rezultacie oddźwięku jaki na zachodzie wywołała polityka premiera, Słowacja nie została zaproszona do negocjacji w sprawie wstąpieniu do Unii Europejskiej i wypadła z grupy pierwszych państw regionu, przyjętych do NATO. Nowy rząd premiera Dzurindy ma za zadanie wprowadzić młodą republikę do struktur europejskich, ale także dokonać gruntownej reformy gospodarczej.


HISTORIA

W IX w. na terenie Słowacji powstały pierwsze państewka plemienne. W latach 833-907 kraj stanowiła część Państwa Wielkomorawskiego. W 863 r. na tych terenach przyjęło się chrześcijaństwo. Na początku XI w. Słowacja na krótko włączona była do Polski, a od 1018 r. - na kilkaset lat - do Węgier. W XVI w. Słowacja, wraz z Węgrami i Czechami, znalazła się pod władzą austriackich Habsburgów. Od XVIII w. datuje się odrodzenie narodowe Słowaków. Podczas Wiosny Ludów Słowacy opowiedzieli się po stronie Austriaków przeciwko węgierskim aspiracjom niepodległościowym. W 1918 r. po przezwyciężeniu powstania węgierskich bolszewików, Słowacja stała się częścią słowiańskiej Czechosłowacji utworzonej wspólnie z bogatymi Czechami. W 1938 r. Słowacy uzyskali autonomię w ramach Czechosłowacji. Od 1939 r. istniała formalnie niezależna Słowacja, faktycznie podporządkowana III Rzeszy. W 1944 r. miało miejsce powstanie skierowane przeciwko Niemcom. Po wojnie, okrojona przez ZSRR o Ruś Zakarpacką, Słowacja stanowiła ponownie część Czechosłowacji, znajdującej się (od 1948 r.) pod rządami komunistów. Od 1968/1969 r. Słowacja była osobną republiką federacyjna w ramach państwa czechosłowackiego. W 1989 r. miała miejsce "aksamitna rewolucja", która rozbudziła nadzieje wielu Słowaków na samostanowienie. W 1993 r. Słowacja i Czechy stały się niezależnymi państwami.


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: 20 mld USD
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 3 600 USD
 • Przyrost PKB: 0,8%
 • Eksport: 9 mld USD
 • Import: 11 mld USD
 • Inflacja: 7,5%
 • Bezrobocie: 12%
 • Największe przedsiębiorstwa: VSŽ Holding, Slovenský Plynárenský Priemysel, Kerametal, Slovnaft, VSZ Ocel', Slovenské Elektárne, Volkswagen Bratislava, Slovenské Telekomunikácie.

  TURYSTYKA

Słowacja jest każdego roku odwiedzana przez około 6-7 milionów turystów, którzy korzystają w Słowacji z noclegu, nie licząc licznych turystów dla których Słowacja jest krajem tranzytowym. Najwięcej turystów przybywa z Czech, Węgier, Niemiec, Austrii i Polski. Z ośrodków miejskich najczęściej odwiedzane są: Bratysława, Koszyce, Trenczyn, Zwoleń, Bańska Bystrzyca, Nitra, Żylina i Poprad. Głównym walorem turystycznym Słowacji są góry. Najwięcej turystów wypoczywa w Wysokich Tatrach, Niżnych Tatrach oraz Małej Fatrze. Wielu turystów wypoczywa w słowackich uzdrowiskach, z których najbardziej znane są: Piszczany, Bardiowskie Kupele i Trenczyńckie Cieplice.


KUCHNIA

Kuchnia słowacka wykazuje duże podobieństwo do kuchni krajów sąsiednich, przede wszystkim Węgier i Czech. Ukłonem w stronę kuchni węgierskiej jest popularność gulaszu oraz częste stosowanie do potraw papryki jako przyprawy. Popularnym na Słowacji daniem są bryndzove haluški - knedle polane sosem serowym, podawane do chętnie spożywanego tam mięsa (ewentualnie mogą je zastąpić ziemniaki lub frytki). Pirohy to pierogi nadziewane serem owczym i polane tłuszczem ze skwarkami. Popularne piwa słowackie to Martiner i Topvar. Wina produkuje się głównie na południu kraju (m.in. modra, węgierski tokaj i Klaštorne z okolic Bratysławy). Pije się również śliwowicę i jałowcówkę.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Ambasada Republiki Słowackiej, 00-581 Warszawa, ul. Litewska 6, tel.: 525-81-10, fax: 525-81-22, e-mail: slovakia@waw.pdi.net
 
Ambasada Polska na Słowacji: Bratysława, ul. Hummelova 4.

Istnieje kilka połączeń kolejowych (np. z Budapesztem), które wiodą przez terytorium Słowacji. Komunikacja kolejowa na Słowacji jest dobrze rozwinięta, dość wygodna, zdecydowanie niedroga, ale niezbyt szybka (warto więc korzystać z najszybszych pociągów rychlík, spešný i expresný). Do niektórych miejscowości dojeżdżają tylko autobusy (poza liniami pośpiesznymi i dalekobieżnymi bilety można kupować u kierowcy). Telefonować można z aparatów przyjmujących monety i karty magnetyczne (tych ostatnich jest wciąż mniej i są starego typu). Numer kierunkowy kraju: 42. Język słowacki należy do grupy języków zachodnio- słowiańskich. Jest on na tyle podobny do polskiego, że Polak nie znający słowackiego nie będzie miał specjalnych problemów ze zrozumieniem swych rozmówców.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA SŁOWACKIEGO

 • Produkt krajowy PKB: 131 mld USD
 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Dobré ráno / Dobré popoludnie / Dobrý večer
 • Do widzenia - Dovidenia
 • Proszę - Prosím
 • Dziękuję - Dákujem vám
 • Przepraszam - Prepáčte
 • Tak - Áno
 • Nie - Nie
 • Nie rozumiem - Nerozumiem

MIASTA
BRATYSŁAWA (BRATISLAVA)

Stolica Słowacji, położona nad Dunajem (450 tys. mieszk.) na południowo-zachodnim krańcu państwa, tuż przy granicy z Austrią. Największy ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy kraju. W okresie Państwa Wielkomorawskiego istniał na terenie dzisiejszego miasta gród obronny. W X w., u stóp grodu rozwinęła się osada handlowa. W 1291 r. ówczesne Pozsóny, należące do Węgier uzyskało prawa miejskie. Po zajęciu Węgier przez Turcję i Austrię, Pozsóny było od 1536 r. stolicą okrojonych i zależnych od Habsburgów Węgier. W kolejnych stuleciach miał miejsce pomyślny rozwój miasta (zwanego z niemiecka Pressburgiem). W XIX w. miasto straciło swe znaczenie w związku z szybkim rozwojem Budy i przejęciem przez nią funkcji węgierskiej stolicy w ramach monarchii Austro-Węgierskiej. Po I wojnie światowej i utworzeniu Czechosłowacji, miasto stało się stolicą Słowacji a jego nazwę zmieniono na Bratysławę. Od rozpadu Czechosłowacji w 1993 r. miasto jest stolica niezależnej Republiki Słowackiej. Ponad miastem na wysokim granitowym wzgórzu wznosi się gotycki zamek z XIV-XV w. (później wielokrotnie przebudowywany), twierdza o 4 wieżach w narożnikach. Nieopodal zamku znajduje się gotycka katedra św. Marcina (Dóm svätého Martina), przez 300 lat miejsce koronacji królów węgierskich. Gotycki rodowód mają także świątynie franciszkanów i klarysek, obydwa z XIII-XIV w. Na Hlavné nam. w centrum Starego Miasta wznosi się gotycki Stary Ratusz z żółtą, barokową wieżą. Przed nim znajduje się XVI-wieczna Studnia Rolanda. XV-wieczna Akademia Istropolitana jest najstarszym budynkiem bratysławskiego uniwersytetu, założonego przez króla węgierskiego Macieja Korwina. Pozostałością XIV-wiecznych murów miejskich jest Brama św. Michała z barokową wieżą. Renesansowy ratusz posiada gotycką bramę z XIII w. i barokową wieżę. Potężny Pałac Prymasowski z XVIII w. jest wybitnym przykładem architektury klasycystycznej. Muzeum Miejskie prezentuje zabytki kultury i sztuki kraju. Słowacka Galeria Narodowa w pobliżu katedry posiada cenne zbiory prehistoryczne i etnograficzne.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj