WATYKAN

wstecz



 

PAŃSTWO W POŁUDNIOWEJ EUROPIE, ENKLAWA NA TERYTORIUM WŁOCH

Watykan, Państwo Watykańskie, Stolica Apostolska, Vaticano, Stato della Città del Vaticano, Santa Sede, Vaticanae, Status Civitatis Vaticanae
Stolica: Watykan (Citta del Vaticano)
Powierzchnia: 0,44 km2
Ludność:  911 (2003), głównie księży, zakonników i urzędników kościelnych.
Gęstość zaludnienia: 1 034 osoby/km2
Ustrój: suwerenne państwo kościelne
Podział administracyjny: jedność administracyjna
Język urzędowy: włoski, łaciński
Jednostka monetarna: 1 lir włoski = 100 centisimi
Religie: katolicy (100%)
Ludność miejska: 100%
Struktura zatrudnienia: usługi 100%
Święto narodowe:


Watykan jest najmniejszym państwem europejskim i reliktem wszechpotężnej niegdyś władzy papieży rzymskich. Ich państwo ograniczone dziś do niewielkiego wzgórza w zachodniej części Rzymu jest obecnie wielką atrakcją turystyczną, kompleksem najwyższej klasy zabytków, a dla tłumnie przybywających z całego świata katolików, najważniejszym miejscem pielgrzymkowym. Jedną z atrakcji Watykanu jest Gwardia Szwajcarska, armia paradująca w barwnych XVI-wiecznych strojach.


HISTORIA

Państwo kościelne zostało założone w 756 r. przy wydatnej pomocy pierwszego króla Państwa Franków - Pepina Krótkiego, który darował papiestwu ziemie odbite Longobardom. W okresie średniowiecza papieże konkurowali z cesarzami rzymskimi narodu niemieckiego o prymat w sprawowaniu władzy politycznej w Europie, lecz reformacja i postępująca od czasów renesansu laicyzacja znacznie ograniczyły władzę papieży. W 1798 r. Państwo Kościelne zostało zlikwidowane przez Napoleona. Po jego upadku nastąpiła w 1815 r. restauracja Państwa Kościelnego (poza Rzymem obejmowało ono wówczas Lacjum, Umbrię, Romanię oraz Marche). Przestało ono istnieć w 1870 r., gdy Rzym została zajęty przez wojska włoskie. Papież Pius IX nie uznał zajęcia miasta przez Włochów i ogłosił się "więźniem Rzymu". W 1929 r. na mocy Układów Laterańskich powołane zostało do życia Państwo Watykan, w którym papież jest (zgodnie z przyjętą konstytucją) jedynym władcą państwa i sprawuje władzę ustawodawczą, sądowniczą oraz wykonawczą nad obywatelami kraju. Do Watykanu należy także pewna liczba obiektów poza granicami Państwa Kościelnego, m.in. rzymska bazylika św. Jana na Lateranie (i trzy inne kościoły), obserwatorium astronomiczne, pięć wyższych uczelni, oraz letnia rezydencja papieży w Castel Gandolfo nad Jez. Albano.


POLITYKA

Watykan jest suwerennym państwem kościelnym. Na jego czele stoi papież. Funkcję tę pełni od 1978 r. Jan Paweł II (Polak Karol Wojtyła). Premierem państwa jest sekretarz stanu - kardynał Angelo Sodano. Funkcję rządu watykańskiego pełni papież wraz z kolegium kardynałów kościoła rzymsko-katolickiego (liczącym obecnie około 160 osób).


GOSPODARKA

 • Produkt krajowy PKB: b.d.
 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: b.d.
 • Przyrost PKB: b.d.
 • Eksport: b.d.
 • Import: b.d.
 • Inflacja: b.d.

TURYSTYKA

Watykan przy swym maleńkim obszarze należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w Europie. Na teren Państwa Kościelnego przybywa corocznie około 5 milionów turystów. Podobnie jest jak w przypadku Włoch, najwięcej turystów przybywa z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, USA i Wielkiej Brytanii. Turystów przyciągają zarówno walory historyczno-artystyczne obiektów watykańskich z bazyliką św. Piotra, jak i względy religijne tego najważniejszego miejsca pielgrzymkowego dla katolików.


KUCHNIA

Kuchnia Watykanu jest typową kuchnią włoską. Z dań lokalnej tradycji wymienić można saltimbocca alla Vaticana (filety cielęce zawijane w szynkę parmeńską), coda alla Vaticana (ogon wołu w pomidorach) oraz rzymski sernik cytrynowy na winie, zwany ricotta.


NIEZBĘDNE INFORMACJE

Nuncjatura Apostolska w Polsce: Warszawa, Al. Szucha 12.
Ambasada Polska w Watykanie: Rzym via dei Delfini 16 int. 3.

Z Polski dotrzeć można do Rzymu samolotem z Warszawy i Krakowa, a także pociągiem i autobusem. Bazylika św. Piotra otwarta jest od 7.00 do 19.00 (wstęp wolny; wymagany jest skromny strój - osoby ubrane w szorty i koszulki z odkrytymi ramionami mogą mieć problemy z wejściem do bazyliki).

Językami urzędowymi w Watykanie są włoski i łaciński.

Język włoski należy do grupy języków romańskich. Mówi nim około 70 milionów ludzi we Włoszech, na południu Szwajcarii, na Korsyce, w San Marino, Watykanie. Łacina jest językiem z grupy italskiej, używanym w starożytnym imperium rzymskim i katolickiej części Europy, jako język międzynarodowy i dyplomatyczny, do czasów renesansu.


PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA WŁOSKIEGO

 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Buon giorno / Buon pomeriggio / Buona sera
 • Do widzenia - Arrivedeci
 • Proszę - Per favore
 • Dziękuję - Grazie
 • Przepraszam - Scusa
 • Tak - Si
 • Nie - No
 • Nie rozumiem - Non capisco

WATYKAN (CITTA DELL VATICANO)

Miasto-państwo, a w zasadzie kompleks budowli i centralnych instytucji kościoła rzymsko-katolickiego; wielkie centrum turystyczne i największy ośrodek pielgrzymkowy świata katolickiego. Najbardziej reprezentacyjną budowlą Watykanu jest ogromny renesansowo-barokowy kompleks bazyliki św. Piotra (212 m długości, kopuła wysokości 119 m). Budowę bazyliki według planów Bramantego rozpoczęto w 1506 r. na fundamentach wczesnochrześcijańskiej świątyni z IV w. (zbudowanej na miejscu śmierci Apostoła Piotra). Kopuła świątyni jest dziełem Michała Anioła. Nawy, przedsionek oraz fasadę bazyliki zaprojektował na początku XVII w. Mantegna. Kolumnada wokół placu, która odciążyła zasłaniającą kościół fasadę, została zbudowana w latach 1656-1667 przez Berniniego. Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione, znajduje się tam m.in. słynna "Pieta" Michała Anioła, wykonany w brązie średniowieczny posąg św. Piotra, oraz barokowy baldachim zaprojektowany przez Berniniego. Pałac Papieski wzniesiono w XIV w. i następnie kilkakrotnie przebudowywano. Dawny Zamek św. Anioła był niegdyś twierdzą i więzieniem papieskim. Obecnie w jego wnętrzach mieści się Muzeum Broni. Groty watykańskie z Kryptą św. Piotra są miejscem spoczynku papieży. Muzea Watykańskie należą do najcenniejszych kolekcji sztuki europejskiej. Kompleks muzealny tworzą: Pinakoteka, Museo Chiaramonti, Museo Sacro, Museo Pio Clementino, Kaplica Sykstyńska ze słynnymi freskami Michała Anioła i Appartamento Borgia. Bezcenne zbiory mieści także Biblioteka Watykańska. Połowę terytorium państwa zajmują pięknie utrzymane Ogrody Watykańskie.

 

Reklama | O Nas | Mapa Strony | Friko.pl
Copyright © 2000-2010 DT.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Wyszukiwarka ofert agroturystycznych i noclegowych Agro4You.pl
Kontakt Informacje o stronie Dodaj do ulubionych Szukaj